Tokom međunarodne nedelje dojenja UNICEF je zajedno sa partnerima pozvao medicinske profesionalce da ohrabruju nove majke da doje svoje bebe. Informacije koje majke primaju od zdravstvenih radnika imaju veliki značaj i uticaj na njihov stav o dojenju. Prema tome zdravstveni radnici mogu da imaju ključnu ulogu u podsticanju majki da doje svoju novorođenu decu.
Međutim iako je dobrobit dojenja opšteprihvaćena činjenica samo 37 % majki na svetu doji svoju decu. UNICEF radi sa vladama i partnerima da se stvori društvena svest o značaju dojenja prvenstveno među majkama, ali i među zdravstvenim radnicima, zaposlenima u zdravstvu, zakonodavstvu i lokalnim zajednicama kao i među grupama za podršku i samim porodicama.
Veliki broj zemalja uključujući i one najmanje razvijene pokazale su veliki napredak u ovoj oblasti uz adekvatne mere. ’’Istraživanja (Lancet) pokazuju da dojenje u prve 3 godine života može da ima najveći pozitivan uticaj na preživljavanje deteta u slučaju preventivnih oboljenja. Dojenje ima potencijal da spreči 12-15% smrtnih slučajeva među decom uzrasta do 5 godina u zemljama u razvoju. U svetu danas, svake godine umre 8,8 miliona dece uzrasta do 5 godina i to od bolesti koje se mogu sprečiti,’’ ističe Entoni Lejk, izvršni direktor UNICEF-a. Lejk u pismu podrške Svetskoj alijansi za podršku dojenju navodi da danas samo četvrtina porodilišta u svetu ima certifikat Bejbi frendli sprovodeći DESET KORAKA do uspešnog dojenja.
U Srbiji je uvođenje Baby Friendly programa u porodilišta počelo 1994. godine uz UNICEF podršku koja je trajala sve do 2003. godine. Prosle godine je urađena eksterna evaluacija programa, vođena od strane Radne grupe koju je osnovalo Ministarstvo zdravlja, a koju cine predstavnici ministarstva, zdravstvenih ustanova, nevladinih organizacija i UNICEFa. Na osnovu evaluacije je zaključeno da je potrebno uložiti dodatni napor da se stanje u porodilištima i usklađenost sa 10 KORAKA/STANDARDA unapredi. UNICEF podrzava Ministarstvo zdravlja da izradi program i plan unapredjenja bejbi frendli programa po kome bi 10 KORAKA trebalo da postane sastavni deo standarda usluge u porodilištima za svaku majku i bebu.
DESET KORAKA DO USPEšNOG DOJENJA koje su još 1989 godine prvi put promovisali Svetska zdravstvena organizacija i UNICEF, pozivaju institucije koje zbrinjavaju trudnice, porodilje i novorođenu decu da:
1. Imaju utvrđenu i javno dostupnu politiku promovisanja dojenja koju će preneti svojim zaposlenima
2. Obezbede obuku za sve zaposlene za sprovodjenje ove politike
3. Obavestavaju sve trudnice o korisnostima i načinima dojenja
4. Pomognu majkama da obave prvi podoj u roku od 30 minuta od porođaja
5. Pokažu majkama kako da doje svoje bebe i kako da sacuvaju svoje mleko iako su razdvojene od svojih beba
6. Ne daju ni hranu ni vodu dojenim bebama ukoliko to nije medicinski indikovano
7. Omoguce zajednički boravak majki i beba 24 sata dnevno
8. Ohrabruju dojenje na zahtev
9. Ne daju cucle bebama
10. Iniciraju stvaranje grupa podrške i upućuju majke na njih po izlasku iz bolnice
UNICEF veruje da bi ovih DESET KORAKA trebali da budu standardna praksa u svim porodilištima, ali i kroz podršku koju će majkama pružati primarna zdravstvena zaštita, lokalna zajednica ali i poslodavci u prvim danima po izlasku iz porodilišta.
Pročitajte detaljnije: "Dojenje u deset koraka na Baby friendly način"
Komentari (0)