Možemo li ozdraviti pomoću nota? šta nauka misli o muzikoterapiji? Dominantna teorija „Mocart efekta” podrazumeva da ako često i mnogo slušamo kompozicije Volfganga Amadeusa Mocarta, postajemo inteligentniji, a ove melodije ublažuju epileptične napade i olakšavaju simptome Alchajmerove bolesti.
Pitate se da li je to moguće? Nije ispravno zasluge pozitivnih učinaka muzike pripisivati samo jednom kompozitoru.
Kada su odrasli ljudi u pitanju, ljubav prema jednoj vrsti muzike zavisi od kulturološkog identiteta, ličnih iskustava, okoline i porodice. Zato ne možemo sa sigurnošću reći da je samo jedna vrsta muzike blagotvorna za sve ljude – rekao je Renato de Mikele, muzikoterapeut.
Dakle, možda će neko od nas pozitivno reagovati na Mocarta, a neko drugi na Baha.
Najveći uticaj „Mocart efekat” ipak ima na fetuse. Naučnici su dokazali da ako se bebama dok su u stomaku pušta klasična muzika finih i mekih melodija, fetusi počinju da se kreću harmonično.
Kada se unervoze, oni se smire u stomaku. Kada im se pak pušta disharmonična muzika, jakih tonova i brzog ritma, bebe počinju da se ritaju, udaraju nogama i rukama.
Muzikoterapeuti tvrde da u porođajne sale treba ubaciti klavire jer reprodukcija zvuka preko stereo uređaja nema idealnu jačinu i frekvenciju.
Zvukovi koje beba čuje dok je u maminom stomaku su njen glas, njeni otkucaji srca, ritam njenog disanja.
Poznato je da posle rođenja beba prepoznaje muziku koju su joj puštali tokom trudnoće. U svakom slučaju, fetus koji je slušao muziku će biti smirenije dete – zaključuje profesor De Mikele.
Aktivna terapija sviranjem
Muzikoterapija podrazumeva u određenim slučajevima i zajedničko sviranje različitih instrumenata terapeuta i pacijenta.
To mogu da budu različite perkusije, pa čak i obično udaranje olovkama i kašikama po podu, ili improvizovani glasovi koje ispuštaju. Na taj način se komunicira o različitim mentalnim i emotivnim stanjima.
Manji stres posle rođenja
Dve bebe stare tek nekoliko dana u jednoj slovačkoj klinici svakog dana tokom pet sesija po 20 minuta slušaju muziku. Cilj je da se umanji stres posle rođenja i pospeši komunikacija s odraslima.
Komentari (0)