Dvoje lekara i jedna medicinska sestra Doma zdravlja „Novi Sad“ kažnjeni su u poslednja četiri meseca zbog neadekvatnog odnosa prema pacijentima.
Oštriju kaznenu politiku za propuste zaposlenih od dolaska nove uprave prate i redovne unutrašnje kontrole rada lekara i medicinskog osoblja, kojima uprava nastoji da predupredi povređivanje prava pacijenata.
Reagujući na prigovor pacijenta S. Ž. na rad lekarke M. B. T., iz Službe za specijalističko-konsultativnu delatnost u objektu „Jovan Jovanović Zmaj“, da je pregled njegovog jedanaestomesečnog deteta trajao neprimereno kratko i da je doktorka prepisala lek koji nije na pozitivnoj listi, obavljen je razgovor sa doktorkom.
Ona je navela da je tog dana pregledala 44 pacijenta, a normativ je 30 pacijenata, pa je zbog toga pregled trajao relativno kratko. U dogovoru sa načelnicom Službe za specijalističko-konsultativnu delatnost, s obzirom na to da na ovu lekarku do sada nije bilo pritužbi, lekarka je destimulisana umanjenjem zarade 10 odsto jer je preporučila preparat koji nije na listi lekova, što je u suprotnosti sa Kodeksom ponašanja zdravstvenih radnika – navodi Olga Ješić, portparol Doma zdravlja.
Ona navodi i da je pre nekoliko dana uprava Doma zdravlja javno opomenula i fizijatra dr M. S. i medicinsku sestru iz objektu na Novom naselju, jer su 10. oktobra zabranili pacijentu da u knjigu žalbi napiše svoju pritužbu na njihov rad.
U toku je i ispitivanje pritužbe pacijenta M. P. da mu pre nekoliko dana nije pružena stomatološka usluga, jer u toku noćnog dežurstva u objektu u Njegoševoj 32 nije uspeo da dozove dežurnog stomatologa dr M. R. A. Ukoliko se dokaže istinitost navoda pacijenta, doktorka i stomatološka sestra će biti kažnjene u skladu sa Zakonom i pravilnikom – kaže Ješićeva.
Ona napominje da su načelnici službi Doma zdravlja osetljivi na svaku kritiku i reaguju na žalbu pacijenata, bilo da je ona usmena ili pismena, a da kažnjavanje može biti u vidu javne opomene, destimulacije i razgovora.
Ukoliko je teže prekršeno neko pravo pacijente ili primećen ozbiljniji propust u radu, protiv medicinara se pokreće i disciplinski postupak.
Iz Doma zdravlja pozivaju Novosađane da sve prigovore podnesu lično zaštitniku pacijenata Dragici Tišmi u upravi ambulante na Limanu, uz pismenu izjavu, jer tad imaju osnova da reaguju na žalbe.
Iznenadne kontrole
U Domu zdravlja kažu da sem reakcija na direktne prigovore, unutrašnjom kontrolom proveravaju da li se poštuju pacijentova prava. Prema rečima portparolke Olge Ješić, svakodnevno se pozivaju dežurni telefoni na kojima bi trebalo da bude dežurna sestra ili druga osoba kako bi videli da li su prisutni, obilaze se objekti da se utvrdi šta rade zaposleni, kao i da se ide među pacijente koji čekaju pregled kako bi se na licu mesta video rad osoblja.
Pored toga, redovnim sastancima sa osobljem se predupređuju pritužbe na rad, odnosno traže se preporuke o tome šta treba uraditi da se ne nađu u situaciji da pacijentu ne pruže potreban nivo usluga.
Zaštitniku prava stiglo 14 pritužbi
Na sto u kancelariji zaštitnika pacijentovih prava Doma zdravlja, pravnici Dragici Tišmi pisanim putem je od 1. jula do 23. oktobra prigovor podnelo 14 pacijenata. U oktobru je stiglo četiri prijave.
Najveći broj njih odnosio se na vraćanje novca nakon što je pacijentu naplaćena usluga koju nije trebalo da plati, što je i učinjeno. Na 13 prigovora je odgovoreno u zakonski predviđenom roku od pet dana, a jedan prigovor je trenutno u proceduri. Zaštitnik pacijentovih prava nije obavezan da reaguje na prigovore upućene usmeno ili telefonom ili su objavljeni u medijima.
Komentari (0)