Osobe koje imaju običaj da jesu kasno uveče često zbog toga osećaju grižu savesti jer je, prema mišljenju stručnjaka, to loše za zdravlje. Ne nužno, pokazali su rezultati nove manje japanske studije.
Uvreženo mišljenje mnogih svetskih stručnjaka jeste da treba izbegavati obroke kasno uveče. U Japanu je čak na snazi javna preporuka da ljudi naprave najmanje dva sata razmaka između poslednjeg obroka i odlaska na spavanje.
Ali sada je studija sprovedena u istoj zemlji pokazala da to i nije potrebno.
Foto: Pixabay
Obrok konzumiran pre spavanja, mislilo se, povećava rizik od razvoja bolesti povezanih s povišenim nivoom glukoze u krvi, poput dijabetesa i bolesti srca. Ali kako za to nije bilo dokaza, japanski naučnici analizirali su medicinske podatke 1.573 sredovečne osobe koje nisu imale zdravstvenih problema vezanih za nivo šećera u krvi. Podeljeni su u dve grupe, na one koji su morali da se pridržavaju dvočasovnog razmaka od večere do spavanja i one koji to nisu morali.
Istraživanje je trajalo tri godine i pokazalo se da nije bilo nikakvih značajnijih razlika u nivou glukoze u krvi među dve grupe.
Umesto toga, podaci su pokazali da su drugi faktori, poput telesne težine, pušenja i fizičke aktivnosti, imali mnogo važniju ulogu u razvoju bolesti od jela pre spavanja.
– Mnogo više pažnje treba obratiti na zdravu ishranu, dovoljno sna, izbegavanje cigareta i alkohola, kao i gojaznosti, jer su upravo te varijable imale značajniji efekat na metabolizam od kasnog večernjeg obroka – zaključili su japanski naučnici.
Izvor: 021.rs
Komentari (0)