Zbog zagađenja u Boru građani su izašli na ulice i pokazali svoje nezadovoljstvo. Situacija u tom gradu je bila alarmantna jer je kancerogeni metaluid arsen u vazduhu bio 300 puta veći od dozvoljenog, izjavio je za RTS Slobodan Vukosavić profesor Elektrotehničkog fakulteta.
Foto: Freepik
On je u okviru svog gostovanja naveo da postoje načini da se zagađenje smanji ili čak eliminiše ugrađivanjem ekološke opreme “Građani Bora u ovom slučaju imaju puno pravo da reaguju i da očekuju da će reakcija doći brzo“, smatra profesor.
Evo koji su najveći zagađivači u Srbiji
Vazduh u Srbiji najviše zagađuju oksidi sumpora, ugljenika, azota, teški metali i suspendovane čestice. Profesor Slobodan Vukosavić navodi da su prema Agenciji za zaštitu životne sredine najveći problem suspendovane čestice.
– To su PM-10 čestice prečnika 10 mikrometara i PM-2,5. Prema tom izveštaju više od 57 posto PM-10 zagađenja dolazi iz malih toplana, koje imaju snagu manju od 50 megavata i od malih ložišta, znači i onih kućnih šporeta, a više od 77 posto zagađenja PM-2,5 česticama dolazi iz istih izvora, svih tih ložišta – pojasnio je profesor i dodaje da automobili znatno doprinose zagađenju.
Termoelektrane u Srbiji emituju veći deo sumpora koji zagađuje vazduh. Ipak, profesor navodi i da naše termoelektrane emituju suspendovane čestice u iznosu koji je na nivou Srbije manji od 5 posto, negde između 3 i 4 posto. I za zagađenje sumporom rešenje je ekološka oprema i sistemi za desumporizaciju.
Pročitajte detaljnije >>> Evo kako da zaštitite bebe i decu od zagađenja vazduha
Komentari (0)