Kamenje u bubregu se sve češće javlja kod dece, što se može pripisati i nezdravoj ishrani, fizičkoj neaktivnosti i sve većem procentu gojaznih mališana, zaključili su stručnjaci sa Univerziteta Mičigen u SAD.
"Najbolji način da se spreči stvaranje kamena u bubregu je da se deca podstiču da piju što više vode", kaže dr Gari Ferber, urolog.
Dr Ferber ističe da treba piti toliko vode da urin bude bezbojan. Ukoliko je žut, to je znak većeg sadržaja mineralnih kristala od kojih može da nastane kamen u bubregu.
Piti što više tečnosti
Pomenuti stručnjak tvrdi da je naročito važno piti dovoljno tečnosti tokom vrelih letnjih meseci, kao i popiti čašu vode pred spavanje, jer je i noć period relativne dehidratacije.
"Osim vode, mogu se piti i limunada i sok od pomorandže, jer oni doprinose prevenciji kamena u bubregu", ističe dr Ferber.
S druge strane, treba izbegavati bezalkoholne napitke, pre svega zato što deci nije potreban dodatni šećer, a kad su u pitanju tamna, kola-pića, ona sadrže i oksalate, koji mogu da podstaknu formiranje kamena.
U nekim slučajevima deca bi trebalo da smanje i konzumiranje drugih proizvoda bogatih oksalatima, kao što su čajevi, čokolada, orašasti plodovi i tamno zeleno lisnato povrće.
Takođe, trebalo bi da deca izbegavaju proizvode bogate natrijumom, prerađenu i brzu hranu i da su fizički aktivna, jer je dečija gojaznost, isto kao i gojaznost odraslih, verovatno značajan rizičan faktor za stvaranje bubrežnog kamena.
Simptomi
Između 50 i 60 odsto dece s kamenom u bubregu imaju nekog u porodici sa tim oboljenjem, dok 75 odsto njih ima neku urološku anomaliju.
Simptomi kamena u bubregu kod dece često su drugačiji nego kod odraslih i manje su jasni – javlja se nejasan bol u abdomenu ili leđima, a česti su i mučnina i povraćanje.
"Neretko deci postave pogrešnu dijagnozu gastroenteritisa ili zapaljenja slepog creva", napominje dr Ferber.
Komentari (0)