Odrastanje uz roditelja alkoholičara povećava izglede za nasilnu partnersku vezu u tinejdžerskoj dobi, pokazuje studija Instituta za zavisnost (RIA) Univerziteta u Bafalu, koja sugeriše da koreni nasilne partnerske veze sežu u detinjstvo.
Dženifer A. Livingston, viši naučni savetnik na RIA i rukovodilac studije, rekla je da se dosad nasilje u tinejdžerskim vezama posmatralo kao zaseban problem.
– Ova studija pokazuje da su agresivno ponašanje i nasilje u vezama tinejdžerske dobi reakcije na uzročnike stresa koji su se pojavili u ranoj životnoj dobi. Događaji iz ranog detinjstva uzrokuju nasilje prema našem partneru – rekla je ona.
Studija je obuhvatila 144 tinejdžera čiji su očevi bili zavisnici od alkohola, a deca su praćena od njihove prve godine života.
Analizom podataka koji su redovno prikupljani tokom odrastanja dece iz praćene grupe, Livingston i njen tim mogli su da identifikuju faktore koji su vodili ka tome da tinejdžeri uđu u nasilne partnerske veze.
– Čini se da je za razvoj agresije i nasilja u tinejdžerskoj dobi kritična porodična dinamika u predškolskom uzrastu i u srednjem razdoblju detinjstva – kaže Livingston.
Studija je takođe pokazala da su majke nasilnih alkoholičara sklonije depresiji, a što rezultira time da su te majke manje tople i manje osećajne prema vlastitoj deci, uključujući i najraniji uzrast deteta.
Taj se učinak negativno odražava na sposobnost dece da ostvare zdrav odnos kasnije u životu.
Foto: Pixabay
– To je važno jer deca koja su imala tople i osećajne majke bolje znaju da se nose sa svojim emocijama i ponašanjem – kaže Livingston i objašnjava da ima više sukoba u braku u kojem postoji zavisnost od alkohola.
Prema studiji, takvi uslovi mogu uticati na to da deca teže kontrolišu svoje ponašanje, pokazuju veći nivo agresije u ranom i u srednjem detinjstvu. Studija je takođe pokazala da su deca koja su bila agresivnija prema svojoj braći sklonija da budu nasilna prema svom partneru u odrasloj dobi.
Deca koja nisu imala ispravan emocionalni okvir, često nisu bila sposobna da kontrolišu svoje ponašanje. To rezultira visokim stepenom agresije u odrasloj dobi.
– Naša otkrića ističu da je kritično važno vrlo rano intervenisati i sprečiti alkoholizam u porodici. Majkama čiji su partneri alkoholičari posebno treba potpora – kaže Livingston.
Studija pomaže jer upućuje u kojem smeru treba raditi, pokazuje da se opasnost nasilja kod dece može smanjiti ako roditelji nauče da budu uravnoteženiji u pristupu, topliji i osećajniji prema svojoj deci.
To može smanjiti i nivo sukoba u braku i voditi boljoj samokontroli kod dece, pa zatim i smanjiti agresivno ponašanje u vezi s partnerom kada ta deca odrastu.
Izvor: www.vecernji.hr
Komentari (0)