U zimskom periodu, na hladnoći, koža ljudi, pa i dece, sporije stvara sopstveni kožni krem tako da se posle pranja koži sporije vraća njena vlažnost.
– Zato je i zimi potrebno da se manje kupamo, a više negujemo kožu hidrantnim kremama koje koži vraćaju vlažnost. Ovakvim preparatima treba zaštititi i otkrivene delove kože dece pri boravku na snegu – kaže prim. dr Gorana Isailović, dermatovenerolog.
Problem mogu da budu i bebine usne, koje su često vlažne. Koristite posebne balzame namenjene bebama koji u sebi ne sadrže konzervanse i veštačke boje. Važno je i da, ukoliko planirate da idete na zimovanje, koristite kreme koje imaju u sebi zaštitni faktor od UV zračenja, jer sunce na planini može da bude veoma jako.
Ako dete i ne vodite na zimovanje, nega u hladnim danima mora da bude prilagođena detetovoj osetljivoj koži. Kao prvo, zimi ne treba preterivati sa kupanjem bebe. Za razliku od ranijeg perioda gde se insistiralo na svakodnevnom brčkanju u kadici prepunoj pene, danas se smatra da je dovoljno kupanje jedanput u tri dana uz redovnu higijenu guze i genitalija.
– Bebina koža ima nedostatak loja, nema takozvani kiseli plašt i kiseli pH koji je štiti od potencijalno opasnih mikroorganizama. Zato se bebe kupaju u takozvanim kiselim sapunima sa ph 5,5. Potrebno je zaštititi deo tela ispod pelena sa kremama koje u sebi sadrže cink oksid – kaže dermatovenerolog.
Kada govorimo o deci sa suvom kožom iz porodica čiji su članovi skloni alergijama, pored kože posebna pažnja se obraća na prevenciju alergije gornjih i donjih disajnih puteva. Ova deca su sklona da u kasnijem periodu razviju spastični bronhitis i čak bronhijalnu astmu.
Dete sa ekcemom, svrabom i promenama na koži treba odvesti dermatologu. Važno je da se roditelji obuče da prepoznaju sve zamke u koje mogu da upadnu.
– Atopičari se idealno kupaju uljnim kupkama ili uljima za tuširanje, jer ovi proizvodi ne odmašćuju kožu prilikom održavanja higijene – kaže dr Isailović.
Drugi problem sa kožom kod dece atopičara je povećana sklonost bakterijskim infekcijama, pre svega stafilokokama koje nastaju prilikom češanja. Zato se kod ove dece povremeno primenjuju preparati za kupanje koja na neagresivan način uklanjaju višak stafilokoka.
Hidratacija
Bebine obraze i nosić u zimskim danima treba dodatno da zaštitite kremama koje čuvaju vlažnost kože.
Kupanje na treći dan
Dovoljno je da dete kupate jednom u tri dana sa malo blagog šampona i da ga potom namažete vlažnim kremama.
Kreme sa uv filterom
Planisko sunce je jako, pa i zimi deci treba da namažete lice kremama sa zaštitnim faktorom od UV zračenja.
POSEBNA NEGA KOŽE DECE SA EKCEMOM
Prema svetskim statistikama približno svako peto ili deseto dete ima konstitucionalnu suvu kožu, potiče iz porodica u kojima je izražena sklonost alergiji. Ovoj grupi dece sa takozvanom atopijskom konstitucijom potrebna je posebna, delikatnija nega kože. Njihova koža je suva, jer u sopstvenom kožnom kremu koji stvara nedostaje jedna masna kiselina. Ona se mora nadoknaditi primenom kreme odgovarajućeg sastava. To su preparati sa uljem žutog noćurka i na bazi zobi, borazine koji postoje na tržištu.
Komentari (0)