Koliko je opasan ujed komarca?
Ubod najčešće izaziva crvenilo i blagi otok i nesnosan svrab
Toplo vreme su pogodni za uživanje i odmor, ali i period kada su komarci najaktivniji. Njihovo stanište je područje oko reka, ali im nije problem da prelete i po nekoliko desetina kilometara. Komarci sa naših prostora uglavnom nisu opasni i veoma retko mogu da prenesu neku bolest, za razliku od nekih drugih područja gde „običan” ujed može da uzrokuje ozbiljna oboljenja.
Ubod komarca najčešće izaziva crvenilo i blagi otok, kao i neprijatan i nekad nesnosan svrab. Osetljive osobe (bebe, mala deca, osobe koje su alergične) mogu da imaju malo jače simtome, ali su to uglavnom lokalne reakcije koje nisu opasne.
Bez obzira na činjenicu da je ubod komarca uglavnom bezopasan ipak vam sigurno da neće biti prijatno kada vidite da se vaš mališan češe bez prestanka, te ćete se potruditi da ga odbranite od dosadnih napasti ili da tražite najbolje rešenje kada dete ipak ujede ovaj insekt.
Kako odbraniti dete od ujeda komarca?
Postoji nekoliko saveta kako da se odbranite od ovih dosadnih napasti. Tokom boravka na otvorenom decu oblačite u odeću svetlijih nijansi (bež, bela), jer se smatra da komarce privlače tamnije boje, osim toga ishrana takođe može da bude od presudnog značaja jer osobe kojima je ishrana bazirana na slatkišima, kao i slanijoj hrani, „privlačniji su” ovim insektima.
Takođe, ne bi ste trebali da koristite jake cvetne i voćne mirise, jer za vama može krenuti čitav roj, čime ugrožavate i sebe i dete. Osim ovih mera prevencije, na raspolaganju su vam i razni preparati koji štite najmlađe od ujeda komarca.
U kućnim uslovima najefikasniji vid zaštite su zaštitne mrežice za prozore i vrata koji će sigurno biti od velikog značaja, a za bebin krevetac može da posluži i baldahin koji će koliko toliko držati podalje insekte od bebe.
Foto: Freepik
Koji preparati se preporučuju za zaštitu mališana od komaraca?
Obratite pažnju za koji uzrast je namenjen preparat!
Na tržištu postoje razni preparati koji štite mališane od ujeda. Prilikom odabira preparata na neke činjenice posebno treba obratiti pažnju, a to je uzrast za koji je preparat namenjen (nisu svi namenjeni bebama do 2 godine), rok upotrebe, kao i prihvatanje uputstva za korišćenje, gde je tačno naznačeno kako se preparat pravilno koristi (da se ne nanosi na oštećenu ili iritiranu kožu, da se maže u tankom sloju…) .
Na raspoganju su vam sprejevi koji su jednostavni za upotrebu i ne ostavljaju fleke i masne tragove, Roll on ili gelovi koji su uglavnom malih dimenzija, te su praktični za putovanja, maramice koje je dobro u svakoj prilici imati pri ruci.
Kada ste u kući, na raspolaganju su vam uređaji koji teraju komarce, ali koji često nije poželjno koristiti u blizini dece. Međutim, postoje i prenosivi uređaji koji možete koristiti u blizini mališana i koje možete upotrebljavati ne samo kod kuće, već ih možete zakačiti za bebina kolica, torbu, deo garderobe, jer rade na baterije.
Šta kada dete ipak ujede komarac?
Naravno najidealnije je preduzeti sve mere prevencije kako bi uopšte sprečili ubod komarca. Ipak, ukoliko se ipak desi da dete ujede ovaj insekt potražite odgovarajući preparat koji ima umirujuća svojstva i ublažava svrab.
Komentari (0)