Zakon o rodnoj ravnopravnosti usvojen je 20. maja. Ovaj zakon ističe jednak tretman i jednake mogućnosti za žene i muškarce, kako u oblasti traženja i dostupnosti poslova, tako i u oblasti ostvarivanja prava na rad.
Foto: Freepik
Jedna od najvažnijih odredbi odnosi se na to da će nezaposlene žene koje nisu imale zdravstveno osiguranje sada to pravo moći da steknu po osnovu neplaćenog rada u kući (vođenje domaćinstva, staranje o podizanju dece, staranje o ostalim članovima porodice), ali i neplaćenog rada na poljoprivrednom imanju.
Posebna novina odnosi se na zabranu rodne neravnopravnosti za vreme odsustva sa rada zbog trudnoće i nege deteta.
Tako zakon propisuje da odsustvovanje sa posla zbog trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva radi nege deteta i odsustva radi posebne nege deteta, odnosno očinstva i materinstva (roditeljstva), usvojenja, hraniteljstva, starateljstva – ne može biti razlog za uskraćivanje prava na stručno usavršavanje i dodatno obrazovanje.
Osim toga, to ne sme biti prepreka za napredovanje i sticanje višeg zvanja, odnosno premeštaja na neposredno više izvršilačko radno mesto, po osnovu stečenih uslova, u skladu sa zakonom, kao ni za korišćenje svih poboljšanja radnih uslova obezbeđenih tokom odsustva.
Vreme tokom kojeg je zaposleni odsustvovao sa rada zbog trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva radi nege deteta i odsustva radi posebne nege deteta neće se računati kod procene uspešnosti rada u ukupnom vremenskom periodu u kome se uspešnost rada računa.
Foto: Freepik
Otkaz ili proglašenje zaposlenog za višak takođe su zabranjeni na osnovu pola, odnosno roda, trudnoće, porodiljskog odsustva ili odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, kao i zbog pokrenutog postupka za zaštitu od diskriminacije, uznemiravanja, seksualnog uznemiravanja i seksualnog ucenjivanja.
Pravnici ističu da su glavne prednosti Zakona o rodnoj ravnopravnosti, pored ostalog, i to što predviđa sankcije i što instrumenti za njegovu primenu slede odmah.
Nadzor nad primenom ovog zakona vrše resorna ministarstva, u zavisnosti od odredbe na koji se zakon odnosi, odn. resorne inspekcijske službe.
Novčane kazne za kršenje pojedinih odredbi ovog zakona kreću se od 50 hiljada do dva miliona dinara, i odnose se na poslodavce, osiguravajuća društva, sredstva informisanja, političke stranke i sindikalne organizacije, dok se kazne za prekršaje organa javne vlasti kreću od 5 do 150 hiljada dinara.
Komentari (0)