Voda prekriva dve trećine naše planete i čini više od 90 odsto većine živih organizama. U našem telu voda ima višestruku ulogu – prenosi hranljive materije, posreduje u prenosu električnih impulsa između ćelija, učestvuje u formiranju ćelija i čisti telo od štetnih materija.
Voda čuva vitalnost, daje mišićima snagu, poboljšava kvalitet života, usporava starenje i utiče na lepotu. S obzirom na to da česmovaču ne prati naročito dobar glas, izbor adekvatne vode može da olakša dobro poznavanje prednosti i nedostataka flaširanih običnih i mineralnih voda. Iako je svet već godinama lud za vodama vulkanskog porekla, kod nas se o njima i dalje malo zna.
Vulkanske vode
Poslednja vrsta – vulkanske vode su sa razlogom najpopularnije u svetu zbog izuzetnog kvaliteta jer ih nema mnogo. Tajna kvaliteta ove vode je u tome što teče potpuno zaštićena u utrobi zemlje. Prilikom izlaska na površinu, ona prolazi kroz granitne stene stare i po nekoliko desetina miliona godina, iz kojih crpi specifičnu kombinaciju neophodnih minerala koja izuzetno prija organizmu čoveka.
Ove vode imaju uravnotežen odnos minerala i ostalih hranljivih sastojaka, a posebno kalcijuma i magnezijuma. Poznato je da apsorbovanje jednog minerala direktno zavisi od količine drugih minerala u organizmu. Zato je upravo ovim balansom višestruko pojačan blagotvoran uticaj koji ovi minerali imaju na zdravlje.
Mislite o tome šta pijete
Za normalno funkcionisanje organizma veoma je bitno svakodnevno unošenje većih količina vode. Savet je samo da se pri izboru vode postupa oprezno i informisano:
– Obratite pažnju na poreklo i lokaciju izvora vode koju pijete.
– Poreklo utiče na mineralnu kompoziciju i pravi balans elemenata. Samim tim, takva mineralna kompozicija najpozitivnije utiče na organizam.
– Proverite mineralni sastav na etiketi vode. Bitan je uravnotežen odnos kalcijuma i magnezijuma, jer tako organizam maksimalno apsorbuje oba minerala.
– Povremeno se informišite o različitim vodama dostupnim na našem tržištu i njihovom uticaju na zdravlje.
Vrste vode u Srbiji
U Srbiji se sve vode mogu podeliti na vulkanske, panonske i descendentne. Panonske vode karakterišu visoka mineralizacija natrijuma, hlora i joda. Visok nivo minerala nije sam po sebi prednost, već njihov balans i međusobni odnos. Osim toga, prekomerni unos natrijuma i joda može dovesti do povećanja krvnog pritiska i predisponiranosti za oboljenja štitaste žlezde.
Descendentne vode nastaju sakupljanjem atmosferskih padavina (što ih čini podložnim negativnim spoljašnjim i atmosferskim uticajima), a često su i veoma niske mineralizacije i hranljivosti.
Komentari (0)