Na poslu provodite duge radne sate, ramena su vam pogrbljena nad računarima, proveravate e-mailove brzinom munje pa nije ni čudo što nemate vremena ni disati.
No disanje je važnije nego ikada pre. Duboko disanje ne bi smelo biti samo rezervisano za časove joge i meditaciju, ono mora biti bitan alat u vašem životu, obašnjava Judy Martin, novinarka koje je osnovala WorkLifeNation.com, stranicu posvećenu borbi protiv stresa na poslu.
Dah je sila koja nas drži u ljudskom obliku, temeljna transakcija života, gorivo koje nam pomaže upravljati stresom i iskra paljenja za kreativni impuls. U novom svetu rada u kojem je toliko stvari van vaše kontrole važno je razumeti kako je disanje jedina stvar kojom možemo ovladati. Kanalisanje daha pomaže nam da budemo svesni gde ćemo usredsrediti našu pažnju te kako biti u interakciji s našim saradnicima. Svest je podstaknuta kada se dah neguje. Duboko i usporeno disanje pomaže aktivirati parasimpatički nervni sistem i dati signal mozgu da oslobodi hormone koji vas smiruju. To stvara atmosferu u kojoj donosite bolje odluke.
Disanje su vrata u tihi prostor unutar samih nas. Evo pet saveta kako disanjem možete razbiti radni stres.
1. Jutarnje disanje
Postavite alarm 10 minuta pre nego što vam je potrebno. Sednite u krevetu u udobnom položaju i držite oči zatvorene. Otvorite usta. Glasno udahnite i izdahnite tri puta duboko iz stomaka, kao da želite zamagliti ogledalo. Zvučaćete kao Darth Vader. Zatim zatvorite usta i nastavite udisati i uzdisati nekoliko minuta. Otvorite oči i dišite u tišini.
2. Disanje u vožnji
Kada putujete do posla ili se kod kuće pripremate da počnete raditi za stolom, pokušate primetiti svoj dah. Ako ste u gustom saobraćaju, stres se povećava i disanje postaje plitko. Udahnite kroz nos brojeći do tri, zadržite se za trenutak i izdahnite na tri. Dok dišete, mislite u sebi “udah, ja sam mir, izdah, ja sam mir”.
3. Disanje kao uzemljenje
Pre nego što započnete posao, postavite ton svog radnog dana. Sednite udobno s uspravnom kičmom, opuštenih ramena, glave usklađene s kičmom i bradom paralelno s podom. Stavite desnu ruku na stomak. Udahnite u jamu stomaka, duboko u dijafragmu i osetite kako vam je dah gurnuo ruku poput Budinog stomaka. Dišite i osetite kako se dah širi telom.
4. Disanje za podizanje energije u sredini dana
Do sredine dana raspolažemo s dosta ustajalog zraka. Sednite uspravno uspravne kičme. Otvorite usta i oblikujte zvuk zadihanosti izmenjujući kratke udahe i izdahe poput šteneta. Zatvorite usta i nastaviti tim tempom disanja dopuštajući vazduhu da prolazi preko zadnje strane grla te unutar i van nosa. Radite to 10 sekundi, pauzirajte i ponovite. Ako vam se vrti u glavi, prekinite s vežbom.
5. Disanje za kraj radnog dana
Da biste završili radni dan, uspravite se na stolcu. Zatvorite oči. Neka vam pažnja bude usmerena na bazu kičme. Zamislite da je tamo bazen bele lave. Dišite iz dijafragme i zamislite kako sedi tamo. Počnite disati iz dijafragme. Uz svaki izdah bela se lava penje prema gore. Zamislite da se širi u prostoru, odmah ispod stomaka, diže u stomak, nastavlja prema srcu, grlu, području između obrva, glave, a zatim izliva preko krune glave nazad prema kičmi te se ponovno počinje uspinjati, prenosi Huffington Post.
Komentari (0)