Victoria Pascoe, strateška menadžerka maloprodaje u agenciji Inferno otkriva sve tajne kako prodavci kupce navode na što veću potrošnju. Muzika koja opušta, svlačionice koje se nalaze u zadnjem delu prodavnice tako da se morate prošetati kroz celu prodavnicu, ogledala koja vas čine vitkijima te jeftini slatkiši koji se nalaze u korpi kraj blagajne – to su već dobro poznati jeftini trikovi kojima se služe mnoge prodavnice kako bi naveli kupce na kupovinu, piše Daily Mail.
Ali šta je s malim podnim pločicama, komplikovanim rasporedom pokretnih stepenica, uskim prolazima među policama i velikim korpama ili kolicima? Naime, upravo su ti skriveni elementi neki od ključnih koji nas nagovaraju na kupovinu i trošenje, trošenje i trošenje. Victoria Pascoe za Female otkriva neke od najčešćih trikova.
Jeste li primetili kako su svlačionice gotovo uvek smeštene na samom kraju prodavnice? Upravo zbog toga morate se prošetati kroz celu prodavnicu kako biste isprobali jednu stvar. Osim toga, zbog istog se razloga asortiman cele prodavnice svako malo premešta kako kupci ne bi raspored naučili napamet te kako bi se iznova šetali celom prodavnicom.
Kada se penjete pokretnim stepenicama, otkrićete da morate napraviti celi krug oko stepeništa kako biste došli do poveznih pokretnih stepenica. Takođe, kako bi vas podstakli da uđete u prodavnicu, pokretne stepenice se gotovo uvek nalaze na samom ulazu u prodavnicu, no jedini put prema dole u zadnjem je delu prodavnice.
Kako bi se prolazak prodavnicom usporio i kupca zadržalo što duže u trgovini, lutke su vrlo često smeštene tako da ometaju pravolinijsko kretanje te nas navode da zastanemo i dobro pogledamo svaki komad odeće.
Ogledala bude taštinu u nama te nisu, osim u garderobi, bezrazložno smeštena po celoj prodavnici. Naime, pred ogledalom mnogi će zastati i pogledati se, a možda usput i uočiti kakvu zgodnu krpicu.
Muzika u prodavnicama vrlo je često pomno odabrana, opuštajuća i dovodi nas u praktički hipnotičko stanje, a vrlo često se bira muzika bez vokala da kupci ne budu ometeni u kupovini.
Podne pločice vrlo su često malih dimenzija kako bismo pomislili da prebrzo hodamo te na kraju usporimo i duže se zadržimo u šopingu.
Ogledala u garderobama vrlo su često optička varka pa nas čine mršavijima i vitkijima, a zbog toga nam se čini kako nam odeća puno bolje pristaje.
Kolica u supermarketima neretko su ogromna i puno veća no što nam je potrebno, no upravo nas to navodi da ih pošteno napunimo.
Jeftiniji proizvodi najčešće se nalaze pri samom kraju ili dnu polica, a u vidnom polju i na dohvatu ruke nalaze se skuplji proizvodi pa je znatno teže doći do popusta.
Sniženi proizvodi vrlo su često razbacani, neorganizovani s loše istaknutim cenama, veličinama i sastavom, što nas namerno čini frustriranima i navodi nas da produžimo do lepo posluženih, i znatno skupljih proizvoda.
Pored čizama koje vam se sviđaju neretko se nalaze rukavice, šal ili torba koji savršeno pašu, a čak i ako vam ne treba taj modni dodatak, verovatno ćete ga odmah poželeti. Ista stvar se može uočiti i na web-stranicama gde vam se određene stvari predlažu na temelju dosadašnje kupovine ili istorije pretrage.
Pored blagajni neretko se nalazi cela hrpa jeftinijih sitnih stvari koje, dok čekamo u redu, neretko završe u našoj korpi.
U supermarketima brendirani i skuplji proizvodi uvek su smešteni u nivou očiju, takođe su popularni sniženi proizvodi smešteni na vidljivim mestima. Ili su pak izdvojeni tik do stepenica i garderoba.
Cene su označene tako da na prvi pogled pomislimo kako su povoljnije nego što doista jesu. Horizontalni brojevi smešteni su malo dalje kako bi se popust činio većim ili je cena na sniženju jače istaknuta od stare cene.
Komentari (0)