Dok većina ljudi čeka lepo i sunčano prolećno vreme posle zime, oni koji se bore sa alergijama se raduju kiši jer jedino tad mogu da dišu bez problema.
Polen drveća je već intenzivno aktivan i danima beleži visoke koncentracije, tako da zadaje velike muke ljudima koji imaju alergije.
Kod dece su simptomi alegrije često maskirani prehladama, ali ako su simptomi učestali važno je na vreme otkriti da li je dete i na šta alergično.
Foto: Pixabay
Šta su alergije?
Alergije predstavljaju pojačanu reakciju imuniteta na neku specifičnu supstancu iz spoljašnje sredine odnosno alergene. Prilikom kontakta sa alergenom koga naš organizam prepoznaje kao pretnju, pokreće se serija odbrambenih reakcija i dolazi do stvaranja tzv. IgE antitela čije se prisustvo utvrđuje alergo testovima. Dakle, povećan IgE u krvi je karakterističan za alergijske reakcije.
Pomoću kojih testova utvrđujemo postojanje alergije?
Alergijske reakcije mogu se utvrditi na dva načina. Testiranjem preko kože- prik test ili putem krvi.
Prik test
Da bi se utvrdilo da li se radi o alergiji neophodno je da vas lekar pregleda i da mu detaljno odgovorite na pitanja o znacima, simptomima, kao i o mogućim uzrocima alergije. Nakon pregleda lekar će vas uputiti na testiranje reakcija kože. Tom prilikom određeni alergen se nanosi na kožu i taj deo se bocne iglom da alergen prođe u krv, a zatim se prati reakcija.
Drugi, precizniji testovi su upravo oni čija se koncentracija određuje u krvi. Uzorak krvi se testira u laboratoriji i određuje se osetljivost na određene alergene.
Alergijski testovi putem analize krvi
Kompletna krvna slika sa eozinofilnim granulocitima (EOS).
Ukupni IgE
Povišena koncentracija IgE je karakteristična za alergijske reakcije.
Specifični IgE
Proverava se postojanje IgE u krvi koji se stvaraju kao odgovor na pojedinačne alergene. Ovim testom možete saznati koji alergen vam izaziva alergijsku reakciju.
Gde se rade pouzdani alergijski testovi?
U Jugolab laboratoriji možete izabrati jedan od tri paketa koji određuju specifičnu koncentraciju IgE antitela na pojedinačne alergene. U tabeli su prikazani najčešći alergeni koji izazivaju alergije.
Određivanje specifičnog IgE antitela u krvi | ||
INHALATORNI ALERGENI | NUTRITIVNI | INHALATORNI I |
zubača, popino prase, breza, lešnik, maslina, platan, čempres, kalina, ambrozija, divlji pelin, bokvica, kopriva, grinje, grinje brašna, mačka, pas, konj, plesan, buđ | belance, žumance, kravlje mleko, kvasac, pšenično brašno, raženo brašno, pirinač, sojino zrno, kikiriki, lešnik, badem, jabuka, kivi, kajsija, paradajz, šargarepa, krompir, celer, bakalar, škampi | grinje, pčelinji otrov, otrov obične ose, bubašvaba, kućna prašina, mačka, pas, konj, penicilliuim notatum, plesan, aspergillus fumigatus, buđ, mirisavka, ježevica, popino prase, kultivisana raž, jova, breza, lešnik, hrast, čempres, ambrouija, crni pelen, bokvica, lateks, paradajz, šargarepa, krompir, celer, belance, žumance, kravlje mleko, bakalar, kraba, račić, albumin goveđeg seruma, alfa-laktalbumin, beta-laktoglobulin, kazein, govedina, ovčetina/jagnjetina, pekarski kvasac, pšenično brašno, ražano brašno, pirinač, zrno soje, susam, kikiriki, lešnik, badem, jabuka, kivi, kajsija |
Da li treba da uradite alergo test?
Simptomi alergija su:
– kijavica i kašalj
– otok
Test je dizajniran tako da pokazuje alergen na koji ste alergični isključujući ostale iz grupe.
Ukoliko npr. sumnjate na žumance uradićete test da proverite produkuje li vaš organizam IgE na neki od alergena iz grupe NUTRITIVNIH.
Test će pokazati povećanu sekreciju IgE antitela specifičnih za žumance, a ostale isključiti iz grupe.
Komentari (0)