Na svežem vazduhu i licem obasjanim zrakom sunca bebe se uspavaju za tili čas. Posebno ukoliko se nalaze u rukama majke u kojima se osećaju sposkojno i zaštićeno.
Uz kontakt kože na kožu, beba oseća disanje svoje majke, njene otkucaje srca i njen miris kože, odnosno sve ono što je imala prilike da doživi pre rođenja, u majčinom stomaku. Taj trenutak maženja vraća bebi bezbrižan, dobro poznat osećaj blagostanja i mira. Stoga, nemojte zaboraviti da se mazite za vašom bebom, bez obzira gde se nalazite, bebe će vam na to uzvratiti čarobnim osmehom.
Ukoliko dojite na zahtev vaše bebe, koja poželi da jede i dok ste u šetnji, u Beogradu na primer, postoji nekoliko klupa za dojenje beba. One se nalaze na Adi, Zemunskom keju, u Tašmajdanskom i Karađorđevom parku. Ukoliko vam je ipak neprijatno da dojite na javnom mestu, onda će Medela biti tu, da vas u tome podrži.
Kako dojenje, tako ni izmlazanje mleka ne bi trebalo biti bolno iskustvo. Eminentni stučnjaci širom sveta dugogodišnjim istraživanjem uspeli su da naprave pumpice za izmlazanje mleka koje će simulirati proces sisanja bebe na dojci, a majkama omogućiti maksimalni komfor i efikasnost pri izmlazanju mleka. Medela Swingâ„¢ i Medela Swing Maxiâ„¢ električne pumpice svojom dvofaznom tehnologijom rada kao i mogućnošću podešavanja devet nivoa vakuuma osiguraće vam prijatno i bezbolno iskustvo izmlazanja.
Veoma je važno da se pumpice za izmlazanje mleka koristite samo u određenim situacijama i vremenskim intervalima:
1. Ukoliko mama nije u mogućnosti da podoji svoju bebu, a od poslednjeg podoja je prošlo 3-4 sata, neophodno je izmlazanje iz obe dojke po 20 minuta (ukoliko korisitite pumpicu Medela Swing Maxi koja ima mogućnost izmlazanja obe dojke istovremeno, neophodno vreme izmlazanja je 20 minuta).
2. Ukoliko je beba sisala samo na jednoj dojci, neophodno je izmlazanje druge dojke 20 minuta (u slučaju da dojite na zahtev i da se vaša beba budi na svakih 1-2 sata, pri čemu nemate osećaj izrazito prepunjenih, nabreklih i/ili bolnih dojki između podoja, ne morate se izmlazati, možete sačekati da se beba probudi).
3. Ukoliko je mama podojila svoju bebu, ali zbog velike količine nadošlog mleka ima i dalje osećaj prepunjenih, nabreklih i/ili bolnih dojki, neophodno je izmlazanje do osećaja olakšanja, što je u proseku 3-5 minuta.
Imajte na umu da se dojke u procesu laktacije ne mogu isprazniti do kraja. U proseku se po podoju isprazni 67% mleka iz dojke, što znači da je organizam u konstantom procesu proizvodnje mleka. Izmlazanjem se takođe vrši i stimulacija/održavanje proizvodnje mleka, tako da svaki pokušaj izmlazanja mleka duži od 20 minuta, može prouzrokovati hiperlaktaciju tj. proizvodnju velikih količina mleka, staze mleka i kao krajnju posledicu – mastitis.
Sveže izmlazano majčino mleko možete čuvati na sobnoj temperaturi do 4 sata, tako da ga možete poneti sa sobom i u šetnju. Calma cucla je tu da u potpunosti podrži dojenje, time što je onemogućeno nekontrolisano isticanje mleka iz flašice pri hranjenju vaše bebe. Calma cucla funkcioniše po principu vakuuma, što znači da mleko curi iz flašice samo kada beba napravi isti vakuum kao i pri sisanju na dojci, što omogućava bebi uspostavljanje sopstvenog ritma sisanja, disanja i gutanja. Beba zadržava prirodni ritam sisanja što omogućava lak prelazak sa cucle na dojku i obrnuto.
U frižideru majčino mleko može stajati do 72h na 4°C. Nakon podgrevanja majčinog mleka, neophodno je iskoristi ga u narednih sat vremena jer ponovno zagrevanje nije preporučljivo. Ukoliko vaša beba već konzumira i čvrstu hranu, od majčinog mleka možete napraviti i kašice za jedan od obroka. Sveže izmlazano majčino mleko možete sačuvati i za neku narednu priliku u zamrzivaču na – 18°C, do 6 meseci
.
Vama na usluzi, u svakoj prilici.
Vaša Medela
Komentari (0)