Žene i dalje u 21. veku preživljavaju najgora iskustva tokom i nakon porođaja, u čemu se, nažalost, ogleda naš društveni, civilizacijski odnos prema životu, prema natalitetu i prema ženama generalno.
U trenucima kada bi trebalo da osećaju najveću sreću, da budu bezbrižne, događa se baš suprotno.
Upravo o tim relacijama govorilo se u emisiji „Među nama” na Televiziji Nova S, u kojoj su gošće bile Marija Hudolin, autorka bloga „Mother Hudolin”, i urednica našeg portala „Bebac” Jasmina Mihnjak.
Foto: Video Screenshot
Povod za diskusiju je priča o uslovima u porodilištima širom regiona, koja se ponovo aktuelizovala, jer su žene na društvenim mrežama iznele svoja iskustva.
Zbog čega se zapravo reč „porodilište” često vezuje za iskustvo koje treba preživeti i što pre zaboraviti
– Mislim da će viršla na limenom ili plastičnom tanjiru uskoro postati sinomim za naša porodilišta, što je strašno – istakla je u uvodu Jasmina Mihnjak.
Ona se nadovezala na komentare ispod takvih objava i fotografija, u kojima jedan deo javnosti ocenjuje da su mame razmažene, da im je jedino važno šta će da jedu ili da ne treba da očekuju od bolnice da bude hotel.
– Ovde je reč o tome da se u toj viršli vidi odnos sistema prema roditeljstvu, prema majkama, prema porođaju i novom životu! Kada mama dobije tu viršlu, mi u stvari vidimo koliko je taj sistem podbacio i da sve ono što je potrebno za roditeljtvo nije na zadovoljavajućem nivou – pojasnila je urednica našeg portala.
Marija Hudolin, koja je i majka četvoro dece, imala je priliku da se porodi i u Beogradu, i u Sarajevu. Ona se prisetila svog nimalo lepog iskustva.
– Taj doručak, ručak i večera koju mi dobijemo su toliko ponižavajući! Međutim, ako mi izuzmemo tu hranu, ostaje nam ljudski faktor, kada izgubite svoje dostojanstvo – rekla je Marija Hudolin.
Foto: Video Screenshot
Na osnovu istraživanja o uslovima u porodilištima koje je portal „Bebac” sprovodio, može se zaključiti da je hrana manje-više svugde slična, i da je utisak trudnica i porodilja o tome usko povezan s načinom na koji su bile tretirane u porodilištu. S druge strane, Jasmina Mihnjak kaže da ne treba biti toliko strog prema „ljudskom faktoru”.
– Postoje predivni i požrtvovani ljudi koji rade u tom istom neuslovnom okruženju. Kada govorimo o porodilištima, govorimo o sistemskom propustu. Mi, pre svega, nemamo dovoljan broj porodilišta. Ona najveća kod nas su u stvari tercijarne zdravstvene ustanove u kojima se porađa veliki broj žena. „Narodni front” je 2020. godine imao osam hiljada porođaja, i svi su to objavili kao jako lepu vest. To je previše, pogotovo kad se uzme u obzir situacija sa koronavirusom – naglasila je urednica portala „Bebac”.
O čemu su još govorile Marija Hudolin i Jasmina Mihnjak, kakav je odnos prema trudnicama i porodiljama, poslušajte u priloženom video-snimku ovog gostovanja.
Komentari (0)