Konkretni razlozi zbog čega dete postaje nasilno nisu uvek jasni, ali postoje faktori rizika koji se mogu jasno prepoznati. Postoji verovatnoća da će deca koja su žrtve bilo koje vrste zloupotrebe ili žive u porodici gde ima nasilja i sama kasnije postati nasilna. Na sreću, i sami možete preduzeti preventivne mere kojima se može sprečiti da dete postane nasilno.
Znaci upozorenja
Morate se truditi da prepoznate znake upozorenja. Probajte da identifikujete karakteristično ponašanje ili osobine ličnosti koje mogu dovesti do razvoja sklonosti ka nasilju. Svi se mi, pa samim tim i deca, povremeno naljutimo. Međutim, postoje znaci koji mogu jasno ukazati da je dete sklono nasilju. To su, pre svega, pojave da dete često pokazuje znake jake razdražljivosti ili ima česte izlive besa. Budite oprezni ako primetite da se dete vrlo lako iznervira.
Reagujte
Takvi znaci traže od vas da reagujete što pre. Ako primetite da dete pokazuje sklonost ka nasilju, a vi ne možete da se izborite sa tim, potražite pomoć stručnjaka. Obratite se pedijatru, psihologu ili pedagogu. Oni mogu mnogo bolje da procene da li dete zaista pokazuje sklonost ka nasilju, a onda mogu da mu pomognu da se samo izbori sa negativnim emocijama i da pri tom isključi nasilničko ponašanje.
Dobar primer
Trudite se da postavite dobar primer svom detetu. Deca koja su okružena nasiljem često mogu da postanu nasilna. Svojim ponašanjem budite uzor detetu kako da se kontroliše u trenucima kada je ljuto ili frustrirano. Razgovarajte sa njim o načinima kako da se izbori sa besom – da duboko diše ili izbroji do 10…
Televizija
Pratite TV program koji vaša deca gledaju. Nasilje na televiziji je postalo uobičajeno. Iako neće sva deca koja vide nasilje na televiziji to i usvojiti kao način ponašanja, morate biti svesni da su deca vrlo osetljiva. Nemojte da oklevate i na vreme proverite kako su pojedine TV emisije, filmovi ili video igre ocenjene.
Dodatne aktivnosti
Razmislite o tome da detetu omogućite učešće u aktivnostima koje razvijaju nenasilno ponašanje. To može biti sport ili neka druga aktivnost kroz koju će deca moći da se druže, razvijaju prijateljstva i steknu samopouzdanje.
Nemojte očekivati da će nasilnost proći sama od sebe. Ponašanje kao što je maltretiranje vršnjaka ili životinja mora biti ispravljeno, u suprotnom će nasilno dete postati nasilan čovek.
Pročitajte još:
Šta pokazuje da dete ima problem sa nasiljem >>
Deca ne vole nasilje u crtanim filmovima >>
Komentari (0)