Nebitno je koliko često imate napade migrene i koliko su bolovi jaki, za sve sa ovim problemima postoje određeni koraci koje možete preduzeti kako biste umanjili njihovu jačinu, pa čak i pokušali izbeći ih.
Za to su potrebne promene stila života, savetuje stručnjak Klinike Mejo dr Robert Shiler.
Ponekad su neophodni lekovi kako bi se migrene držale pod kontrolom, a reč je o lekovima za koje nije potreban recept (npr. ibuprofen) ili o lekovima koje samo doktor može prepisati – ako se javi takva potreba. Takođe, na migrene može uticati i vaš stil života. Saznajte što možete učiniti kako biste ublažili bolove i smanjili njihovu učestalost – ponašanjem.
Vežbanje
Napor ponekad može delovati kao okidač za migrene kod nekih osoba, međutim, istraživanja su pokazala kako određene aerobne aktivnosti, poput vožnje sobnog bicikla, mogu biti dobrobitne. Tako stručnjak Shiler preporučuje vežbanje blagog intenziteta, poput joge ili tai chija.
Ishrana
Određene namirnice mogu dovesti do migrene, stoga se preporučuje vođenje dnevnika migrena i ishrane kako biste lakše mogli zaključiti koja vam hrana ne odgovara ili koja pića biste trebali izbegavati. Česte namirnice koje su okidači migrene su vino, kofein, agrumi, čokolada, stari sir, slana i obrađena hrana.
Dehidracija
Baš kao i kod ostalih osoba, dehidracija može dovesti do glavobolje. Kada pričamo o ovom stanju, najčešće nam pada na pamet letnje,vruće vreme i puno znojenja, ali stvarnost se dehidracija može dogoditi bilo kada. Jednom kada osetite žeđ, tada je prekasno za vaš organizam. Zaštitite se od dehidracije i redovno polako pijuckajte decilitar vode tokom dana. Ciljajte na do dve litre tečnosti svakoga dana.
Stres
Stres je najčešći faktor u pozadini mnogih bolesti i stanja, pa je tako i jedan od krivaca za migrenu. Naučite se opuštati na način koji vama odgovara: za nekoga je to vežbanje joge, meditiranje, druženje s decom, šetnja psa, trčanje prirodom, čitanje u tišini…
Komentari (0)