Rak grlića materice nastaje na donjem delu materice koji je okrenut prema vagini.Bolest počinje kada se neke ćelije grlića materice promene i krenu nekontrolisano da se umnožavaju. Redovni pregledi (skrining) imaju za cilj da promene na grliću materice pronađu rano, pre nego što prerastu u rak, onda kada mogu lako da se otklone. Skrining se obavlja Papanikolau testom. Od 20 do 65 godina, sve žene treba svake godine da idu na preglede, a posle tri uzastopna normalna rezultata, jednom na 2-3 godine.
Rak grlića materice je globalni problem,posebno u zemljama u razvoju. Najveći problem predstavlja činjenica da se žene javljaju na pregled ginekologu vrlo kasno, u takozvanoj invazivnoj fazi kada je lečenje teško, prognoza neizvesna, a ishod bolesti često smrtni.
Čak 42 odsto Novosađanki mlađih od 30 godina ne koristi kontracepciju, dok svaka treća vodi računa o zaštiti tokom polnih odnosa, pokazuju rezultati istraživanja povodom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice, koja se ove godine obeležava od 19. do 25. januara.
Kondom kao kontraceptivno sredstvo koristi 92 odsto ispitanica, a osam odsto se služi kontraceptivnim pilulama. Ispitivanje je sprovela Poliklinika Consilium na uzorku od 660 devojaka do 30 godina, studentske populacije u Novom Sadu.
Komentari (0)