Po prosečnim zaradama Nišlije su siromašnije i od prosečnog građanina Srbije. Dok na posao čeka više od 1.000 fakultetlija, većina gladuje, a deo zaposlenih u privatizovanim preduzećima štrajkuje, domišljati traže način da zarade – za hleb i lek. U Udruženju samohranih majki Niša kažu da žene ne biraju posao, da bi prehranile decu, a u ovom gradu, 500 samohranih majki brine o 800 mališana bez očeva.
Tako su se, prema rečima Miroslave Jovanović, predsednika ovog udruženja žene osposobile za postavljanje knufa, a njih desetak poći će uskoro na obuku za vozače autobusa! Prošle godine 50 samohranih majki brinulo je o 264 domaćinstava, a na desetine domaćica osposobilo se za posao gerontodomaćice. Oglasi svedoče o teškom životu Nišlija, koji nisu izabrali da se predaju: kupanje i presvalčenje novorođenčadi za 200 dinara, presvlačenje starijih osoba za 100, a nudi se najraznovrnsije usluge čišćenja, pranja, ribanja prozora, rerni, šporeta, parketa,tepiha od 300 do 1.500 dinara.
Iz kuće se prodaje bukvalno sve: polovni nameštaj (trpezarijski komplet po ceni od 4.000 dinara, stolice se pojedinačno pazare od 150 – 400 dinara, stari itisoni, lusteri, lampe, odvaljena vrata, iskorišćene kvake, poštanski sandučići).
A, kad je već o sandučićima reč, oni su puni ručno pisanih reklama majstora koji popravljaju „ispod ruke“ kućne aparate sa isteklom garancijom ili domaćica koje su spremne da studentima spremaju hranu po povoljnoj ceni. školovaniji istim studentima nude kucanje diplomskih i maturskih radova, a po stranici uglavnom naplaćuju do 50 dinara.
Dok su oglasi dupke puni ponuda iz kojih proizilazi težak materijalan položaj oglašivača, potražnja je simbolična i zasniva se uglavnom na ponudi za honorarni posao, programima Nacionalne službe za zapošljavanje (732 radnika na javnim radovima ovog leta), dnevnim angažovanjima i tek poneki zahtev kolekcionara za retkim predmetima.
Pomažu jedna drugoj
U udruženju samohranih majki imaju redovnu „školicu“ iz matematike, inforamtike, hemije i srpskog jezika, a uče ih – majke. Spas za njihovo uhlebljenje uglavnom je u promeni zanimanja, ili učenju zanata. Od 72 majke obučene za šivenje, zaposlile su se 32. Među kozmetičarima je donedavno bilo 12 samohranih majki, a već četvrtu godinu ne libe se da prodaju sladolede u toku letnje sezone.
Ministarstvo ekonomije prošle godine pomoglo je u zapošljavanju 50 žena, koje su brinule o 313 porodica starih i bolesnih. Zahvaljujući Kompaniji Filip Moris, još ih je šest našlo posao geronto – domaćica za 30 porodica.
Komentari (0)