Ishrana mora da bude jača i obilnija, a vrući napici se podrazumevaju.
Ugljeni hidrati
Tokom dana kada je temperatura u “debelom” minusu, treba jesti hranu bogatu ugljenim hidratima, jer se oni postepeno razgrađuju u telu. Daju telu energiju i čine da se organizam brže oporavi. Zbog toga bi trebalo da budu zastupljeni u svakom obroku. Ima ih u žitaricama, krompiru, mahunama, voću, pirinču, testu…
Belančevine
Slično važi i za belančevine životinjskog (crveno i belo meso, riba, mlečni proizvodi) i biljnog porekla (proizvodi od soje, žitarice).
Meso
Da bi mišići bili snažni i izdržljivi, treba jesti meso zbog velike količine karnitina. Meso je i izvor aminokiselina, neophodnih za izgradnju imunoglobulina i ćelija imunog sistema, a obiluje i cinkom, mineralom važnim za metabolizam ćelija (naročito za pravilno sazrevanje ćelija koje se suprotstavljaju virusima).
Tečnost
Poželjno je da supa, čorba ili paprikaš budu na vašem stolu svakoga dana. Pijte što više čajeva, a pokušajte da kafu zamenite zelenim čajem – ima čak više kofeina, ali i ulogu antioksidansa.
Reagujte brzo
â-º Kao brze energetske obroke, bilo kada tokom dana kada osetite malaksalost zbog hladnoće, jedite banane i čokoladu.
â-º Od voća, jedite jabuke i mandarine, jer su vam dostupne u svako doba. U mandarini ima čak 100 mg vitamina C.
â-º Sirov kiseli kupus takođe obiluje ovim vitaminom, pa ga konzumirajte svakodnevno.
â-º Ako se tokom leta savetuje da hranu što manje začinjavamo, za zimski period važi suprotno. Jedite što više začina (ren, ljute papričice…) jer ubrzavaju mikrocirkulaciju i greju nas.
â-º Najzad, nemojte da zaboravite na beli luk i med, jer su odlični “eliminatori” bakterija i virusa.
â-º Iako mnogi tokom veoma hladnih dana pribegavaju alkoholnim pićima kako bi se zagrejali, to nije najpametniji izbor. Stručnjaci upozoravaju da alkohol treba izbegavati.
Pročitajte još:
Kako se hraniti u ledenim danima? >>
Kako mraz utiče na organizam? >>
Komentari (0)