Noćni strahovi su uobičajen poremećaj spavanja kod dece. Prema nekim procenama oko 15% dece ima povremene noćne strahove. Smatra se da je to normalno i bezopasno, ali za roditelje može biti jako uznemirujuće i strašno, pogotovu kada se prvi put pojave.
Simptomi
Deca koja prolaze kroz noćne strahove obično se naglo usprave, imaju širom otvorene oči i pogled pun straha i panike, i često vrište. Ta deca se takođe znoje, brzo dišu i srce im ubrzano udara. Iako će se činiti kao da su budni, za vreme noćnog straha, deca izgledaju zbunjeno, teško ih je utešiti i često ni ne prepoznaju roditelje.
Ako uspete da probudite svoje dete za vreme noćnog straha, najverovatnije će biti preplašeno i iznervirano… |
Uobičajeni noćni strah traje od pet do 30 minuta nakon čega dete nastavi normalno da spava. Ako uspete da probudite svoje dete za vreme noćnog straha, najverovatnije će biti preplašeno i iznervirano, većinom zbog svoje reakcije na noćni strah, pogotovo ako ste vikali kako bi ga probudili. Umesto da budite dete iz noćnog straha, najbolje je da se pobrinete da je na sigurnom, utešite ga ako možete i pomozite mu da se vrati na spavanje.
Dijagnoza
Dijagnoza noćnih strahova nastaje ako primetite da se dete budi noću i vrišti. Noćni strahovi se često zamjenjuju sa noćnim morama, ali za razliku od noćnih strahova, dijete koje ima noćne more lako je probuditi i utešiti. Drugi problem za mnoge roditelje je to što te epizode izgledaju poput napada. Iako se pojedini moždani napadi, poput epilepsije, mogu učiniti sličnima noćnim strahovima, obično su kraći (30 sekundi do nekoliko minuta) i češće se javljaju kod starije djece i odraslih.
Lečenje
Lečenje noćnih strahova obično nije potrebno. Budući da se često javljaju kod dece koja su premorena, određivanje vremena kada se ide na spavanje i držanje tog plana može pomoći u prevenciji. Za decu koja često pate od noćnih strahova može pomoći buđenje pre vremena kada se noćni strah obično pojavljuje. Veruje se kako to može da poremeti ili promeni ciklus spavanja i sprečava pojavu noćnih strahova (to isto važi i za mesečarenje). Vrlo retko, i vrlo kratko, se lekovi za spavanje mogu koristiti kao prevencija.
Šta morate znati?
â-º Noćni strahovi još se zovu “pavor nocturnus”.
â-º Za razliku od noćnih mora, deca sa noćnim strahovima se ničega ne sećaju.
â-º Takođe, za razliku od noćnih mora, noćni strahovi se obično pojavljuju rano u noći, oko sat do četiri sata nakon odlaska u krevet.
â-º Ako vaše dete pati od noćnih strahova, obavestite bebisitere i vaspitače u vrtićima kako bi bili svesni toga i znali šta moraju da urade ako se strahovi pojave.
â-º Većina dece preraste noćne strahove.
Pročitajte još:
Kako sprečiti noćne more kod dece? >>
Da li su noćne more nasledne? >>
Komentari (0)