Kada na svet dođe još jedan brat ili sestra ili više njih, odjednom se pred prvo dete postavaljaju određeni zahtevi na koje mališani “moraju” da pristanu. Ipak, to ne znači da će svako dete isto reagovati na novonastalu situaciju.
Foto: Unsplash
Promena “statusa” iz jedinog u starije dete ume da bude turbolentna za mališane, pogotovo ako razlika između dva deteta nije velika. Nešto blaža situacija je kada posle jednog dođe još jedan novi član porodice – ali i na to se (naj) starije dete vremenom navikava.
Kako se oseća prvo dete nakon dolaska mlađeg brata ili sestre?
Najčešće prva deca osećaju ljubomoru kada dobiju brata ili sestru. Odjednom nisu najmlađi u porodici, nisu jedini na koje se obraća tolika pažnja, a posebno ako je razlika nešto veća – odjednom su nečije potrebe uvek ispred njegovih, jer je beba mala i treba joj sva pažnja i nega roditelja, a pogotovo mame.
Pročitajte i: Šta kad je dete ljubomorno na batu ili seku
Osim ljubomore, starija deca mogu osećati i zapostavljenost, čak i kada to nije situacija.
Podrazumeva se da će starije dete imati razumevanja za mlađe i da će se ponašati u skladu sa svojom novom ulogom – pogotovo ako je razlika između dece nešto veća. Ipak, na to je potrebno pripremiti dete jer to nije nešto na šta su navikli niti im situacija može biti poznata – bez obzira na to koliko je “veliko” dete.
Foto: Unsplash
Kako pripremiti dete na mlađeg brata/sestru?
Pre nego što dođe beba roditelji, ali i ostali iz najužeg okruženja koji svakodnevno provode vreme sa detetom, trebalo bi da pripremaju dete na novog člana porodice o kome će i on/ona morati da brinu (na svoj način). Pričajte sa detetom ako je dete dovoljno veliko da može da zapamti i razume sve. Uključite dete u pripremu za dolazak novog člana, zajedno birajte ime, uređujte kutak za bebu…
Pročitajte i: Da li je sad vreme za JOŠ jedno dete: Odgovori na ova pitanja će vam pomoći da odlučite
Kada je u pitanju manje dete – nemojte previše od njega očekivati, a pripremajte ga kroz igru – možete uzeti bebu koju ćete čuvati isto kao što ćete čuvati batu ili seku koju će uskoro dobiti, čitajte priče u kojima ima više dece, pevajte o bebama, braći, sestrama…
Kako izgleda svakodnevnica iz ugla (naj)starijeg deteta?
Odjednom MORA da pomaže mami, da donosi stvari za bebu, da deli svoje igračke, da ustupa svoje mesto, da bude tih čak i kada to ne želi, da sluša bebu kad plače iako mu/joj to smeta…
Foto: Pixabay
Pročitajte i: Šta je tantrum i kako da pomognem svom detetu da se smiri
MORA i da ustupi svoju igračku bebi kako bi se umirila, mora da sluša sve pesmice koje je već čuo/čula više puta i koje su mu/joj dosadile, mora da bude pažljiva, mora da sluša roditelje, mora da bude dobar primer svojoj mlađoj braći/sestrama…
Ne znači da se neće snaći u novoj ulozi i da neće postati najbolji stariji brat ili najbolja starija sestra na svetu, ali svaki početak je težak, a ovako velika promena koja menja život zauvek – zahteva ipak malo vremena za navikavanje. Osim toga, jedan deo ove uloge je nametnut detetu, ali ostatak će samo dete da pronađe i iskroji prema svojim željama i onako kako ume – zato mu dajte i slobodu da kreira svoj deo uloge koja mu je (već) dodeljena.
Nije lako biti (naj)starije dete, zato roditelji – imajte razumevanja i za svoju “veliku” decu!
Komentari (0)