U letnjem periodu potrebno je biti vrlo oprezan prilikom kupovine, načina čuvanja i obrade namirnica.
"Zagađenom hranom se prenose mnoge bolesti, a osobe koje su zaražene mikroorganizmima iz hrane mogu proći bez simptoma, mogu imati samo blag crevni poremećaj, ali isto tako može doći do teške dehidracije – gubitka velike količine tečnosti i poremećaja opšteg stanja", kaže za Tanjug dr Vesna Palibrk iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Zato je za pripremu hrane vrlo važan pravilan izbor namirnica, a prilikom kupovine namirnica treba voditi računa o izgledu, roku upotrebe, adekvatnom čuvanju.
Doktorka Palibrk je navela da lako kvarljive proizvode treba kupovati samo u radnjama gde se ti proizvodi drže u rashladnim uređajima, pri čemu obavezno treba pogledati datum proizvodnje i rok upotrebe.
Ako se proizvodi od mleka (sir, kajmak…) kupuju na pijacama, trebalo bi kupovati isključivo na mlečnim pijacama koje imaju rashladne uređaje, a nikako na tezgama, što se odnosi i na živinsko meso i ribu.
Neophodno je prilikom kupovine mesa obratiti pažnju na boju i miris, dok sladoled ne sme biti deformisan u ambalaži.
Pre jela povrće i voće treba oprati pod mlazom tekuće, higijenski ispravne vode. Svaki list povrća, na primer zelene salate, treba detaljno oprati.
Takođe, treba obratiti pažnju na čistoću posuđa, pribora, radnih površina, a treba voditi računa da je namirnica spremna za korišćenje, odnosno da se termički obrađeno meso, ili suhomesnati proizvod ne obrađuju na istoj radnoj površini kao i sirova namirnica, posebno sirovo meso.
Hranu posle pripreme treba što pre poslužiti, a ukoliko se ne služi odmah, treba je rashladiti i do serviranja čuvati u frižideru najduže pet dana.
Komentari (0)