Spore plesni mogu rasti gotovo u svim uslovima gde ima vlage. Plesan se tokom vremena može nakupiti i u modernim mašinama zbog čega one smrde, a na odeći se, osim neprijatnog mirisa, mogu pojaviti mrlje čak i nakon što ste tek oprali veš.
Biološki gledano, plesan je klasifikovana kao gljivica. Možete je se rešiti koristeći uobičajena sredstva za čišćenje.
1. Izvadite veš iz mašine.
2. Otvorite pregradu za ubacivanje praška za veš i omekšivača. U njega stavite između 1/3 i cele šoljice izbeljivača na bazi hlora. Manju količinu izbeljivača preporučuju proizvođači mašina koje imaju otvor napred i nemaju program sa čišćenje. Veća količina izbeljivača stavlja se u mašine s otvorom na vrhu koje imaju program za čišćenje. Najbolje je pogledati u upustvima za upotrebu. Umesto izbeljivača možete koristiti i belo sirće.
3. Zatvorite pregradu za deterdžent i zatvorite vrata mašine.
4. Ako ga vaša mašina ima, stavite na program za čišćenje. Deo proizvođača taj program jednostavno zove “očisti mašinu” jer se koristi više vode nego je potrebno za pranje veša, što je nužno kako bi se temeljno očistila plesan iz mašine. Ako nemate program za čišćenje, izaberite onaj najduži s najvišom temperaturom pranja i dvostrukom centrifugom.
5. Uključite mašinu. Nakon što završi s radom otvorite vrata. Belim peškirom prebrišite bubanj. Ostavite vratašca otvorena nekoliko sati kako bi isparila vlaga i miris izbeljivača. Ne ostavljajte vrata otvorena bez nadzora ako kod kuće imate malu decu ili kućne ljubimce.
Komentari (0)