Šta je vezikoureteralni refluks?
VUR ili vezikoureteralni refluks javlja se ukoliko kod deteta spoj između uretera i bešike nije adekvatan i kao posledicu ima vraćanje mokraće iz bešike u ureter ili čak bubrege.
Foto: Freepik
Može se javiti kao problem na oba uretera ili samo jednom. U svakom slučaju. radi se o bolesti koja nije bezazlena i važno ju je blagovremeno prepoznati i tretirati. Kod dece incidenca je 1-2%, a među pacijentima sa urinarnom infekcijom 29-50%. Češće se javlja kod male dece. Oko 70% obolelih su deca do druge godine života, a osam puta je češći kod devojčica. U većem broju slučajevima se dešava da postoji problem sa jednim nego sa dva uretera.
Kako se VUR dijagnostikuje?
Snimanje mokraćnih puteva rendgenskim zracima uz korišćenje specijalne boje (kontrasta) pokazaće da li vaše dete ima VUR. Ova analiza se zove mikciona cistouretrografija ili MCUG. Ako je VUR prisutan, ovaj test takođe pokazuje i njegov stepen.
Kako se leči?
VUR se leči u konsultaciji sa lekarom, a postoji tri mogućnosti – terapija antibioticima, operacija ili endoskopski tretman. Kod dece sa umerenim oboljenjem endoskopski tretman se pokazao veoma učinkovitim, bez bola i prevelikog stresa po dete. Operacija je bolna i stresna za dete te joj se pribegava samo u najtežim slučajevima.
# Antibiotici – Ova terapija koristi se da bi se sprečile infekcije dok se VUR sam ne povuče. Postoji rizik da lečenje na ovaj način potraje i nekoliko godina, a dete mora da uzima lek svaki dan. Antibiotici su pogodni za blaže oblike VUR-a. Ipak, dugotrajno lečenje može da dovede do otpornosti na bakterije, što dovodi do novih infekcija.
# Operacija – Na ovaj način ispravljaju se defekti uretera i zaustavlja VUR. Operacijom se može izlečiti najveći broj dece, ali operacija je često veoma stresna i bolna za dete, pa se njoj pribegava samo kada je u pitanju najteži oblik refluksa.
# Endoskopski tretman – Gel se ubrizgava na mesto gde ureter ulazi u bešiku, na ovaj način problem se u potpunosti sanira, a deca idu kući često istog dana.
Komentari (0)