Otvorena su i pitanja koja se pre svega odnose na svrsishodnost datih rešenja i na sankcije za kršenje budućih propisa.
Zamenica ombudsmana, Tamara Lukšić Orlandić ističe da je porodični zakon mesto u kojem bi trebalo utvditi sankcije kada je reč o porodici.
– Jasno je da te sankcije treba da budu postupne, da budu pomoć onim roditeljima kojima je najlakše da dete udare, umesto da ga poduče. Počeće se sa savetodavnim radom koje može dati dobre rezultate kako da roditelji savlađuju bes i usvoje veštine vaspitanja i pravilnog postupanja. Kasnije će se ići na korektivne mere – tvrdi Lukšić-Jančić.
Ona je učestvovala u izradi prednacrta zakona o pravima deteta i objašnjava za ”Blic” da u ovom zakonskom projektu postoje dva člana koja se tiču zabrane batinanja dece.
– U jednom članu stoji da su telesno kažnjavanje i ponižavajući postupci prema detetu u cilju njegovog disciplinovanja zabranjeni u svim sredinama, ali da se mogu, kada je to neophodno, primeniti na najkraće moguće vreme i samo u meri koja je neophodna radi zaštite života i zdravlja deteta ili drugog lica – kaže sagovornik „Blica”.
Roditelji se usmeravaju ka tome da su dužni da štite dete od svih oblika nasilja i zanemarivanja! |
Dakle, nije posebno pomenuta porodica, već se sve napred navedene sredine imaju u vidu.
– Drugi član se bavi odgovornostima roditelja u podizanju i nezi deteta. Između ostalog, roditelji se usmeravaju ka tome da su dužni da štite dete od svih oblika nasilja i zanemarivanja, kao i da se uzdrže od telesnog kažnjavanja, upotrebe fizičke sile, ali i od svakog drugog nehumanog, ponižavajućeg i omalovažavajućeg postupka prema detetu. Obe odredbe imaju za cilj da uspostave nenasilno okruženje za razvoj deteta i da otvore put primeni drugih modela vaspitanja koja isključuju batine kao meru u vaspitanju – objašnjava zamenica ombudsmana Lukšić-Orlandić.
Ostavite i Vi svoje mišljenje o Prednacrtu zakona o pravima deteta? Priključite se na forum>>
Dr Olga Cvejić-Jančić, profesorka Univerziteta Singidunum i član komisije za izradu Građanskog zakonika, kaže da odredba o zabrani telesnog kažnjavanja predstavlja nameru da se u porodicu uvedu novi standardi ponašanja.
– Reč je o standardima ponašanja bez nasilja po kojima će dete prvo u svojoj porodici biti vaspitavano, tako da je nasilje nedopustivo i ne treba da ga primenjuju ni roditelji prema svojoj deci ni deca dalje prema drugoj deci, svojim vršnjacima i ostalima… Roditeljski autoritet se ne stiče batinanjem dece ni nasiljem prema njima, već pre svega ličnim primerom, strpljenjem, razumevanjem i većom posvećenošću detetu i njegovim potrebama – ističe profesorka Cvejić-Jančić.
Pročitajte još:
Može li zakon da vaspitava našu decu? >>
Trećina mališana vaspitava se batinama >>
Komentari (0)