Iako deca zaista imaju osetljivije nepce nego odrasli, to ne znači da morate da im pripremate jedno jelo iznova i iznova, samo zato što mu je to omiljeno i zato što odbija da jede sve drugo.
Za majku je uvek problem ako su deca izbirljiva i odbijaju da jedu određene namirnice. Naravno, nije problem u tome što se potroši određeni trud u spremanju, već u bojazni da će dete ostati bez potrebnih vitamina i minerala. Da mališani ne bi vikali “bljak” i odmahivali glavom i pre nego što probaju neko jelo, držite se sledećih strategija…
Nagrada za povrće
Dok postavljate sto recite deci – “ovo je večera, ako vam se ne sviđa, ne morate da jedete, ali da znate da nema ništa drugo”. Na njima je da odluče da li će pojesti ono što je na tanjiru ili će čekati do narednog obroka. Shvatite da ako propuste jedan obrok, neće se razboleti ili umreti od gladi. Ukoliko im stalno budete davali alternative, uvek će izbegavati one namirnice koje misle da ne vole. Iako deca zaista imaju osetljivije nepce nego odrasli, to ne znači da morate da im pripremate jedno jelo iznova i iznova, samo zato što mu je to omiljeno i zato što odbija da jede sve drugo. To je razlog više da uključite raznovrsne namirnice. Čak će i jednogodišnjak uživati u razlici koju će učiniti čen belog luka. Ipak, izbegavajte začinjenu hranu i “smrdljive” stvari, poput nekih sireva.
Ukoliko im stalno budete davali alternative, uvek će izbegavati one namirnice koje misle da ne vole
Naterati mališane da pojedu povrće sa tanjira jeste najteža stvar za jednu mamu. Skuvano i posoljeno, za njih je to stvar koja služi da popuni deo tanjira i da stoji pored onoga što je zaista ukusno. Kad shvate da je vama baš stalo do toga da to bude pojedeno, imaćete keca u rukavu, kojim ćete moći da ih “ucenjujete” – “ako pojedeš ovo, možeš duže da gledaš crtani”. Zato se potrudite da povrće bude sastavni deo glavnog jela, ne dodatak uz njega. Ako se, ipak, odlučite za drugu varijantu, povrće onda prvo servirajte kada su deca najgladnija. Kako bi zavarala glad dok ostatak obroka signe, uzeće malo i tog “šareniša”.
Porodična večera
Istraživanja su pokazala da deca koja jedu sa roditeljima imaju bolji rečnik, uspešnija su u školi… Iako je zbog obaveza ovo teško izvesti, pokuštajte ponekad. Naravno, dok su mali, klince nećete moći da zadržite za stolom ni pet minuta. Kako bi deca cenila vreme provedeno sa porodicom tokom večere i pojela više nego što im se prvobitno činilo da mogu, stavite im do znanja da kada završe mogu da ustanu od stola, ali se ne mogu tu zadržavati i ometati druge u jelu. Željni pažnje, ipak će odlučiti da ostanu na stolici, sa roditeljima, braćom i sestrama, i pojedu još koji zalogaj.
Rečenica poput “nećeš dobiti kolač ako ne pojedeš sve iz tanjira”, uvek naiđe na prihvatanje
– Uzmi jedan zalogaj i ako ti se ne sviđa, ne moraš više jesti – često ponavljaju mame. Ako ih pomno posmatrate, lako ćete utvrditi da li je zaista reč o gadljivosti ili pukoj tvrdoglavosti. Ne puštajte ih dok ne probaju jelo i pohvalite ih kada to učine, ali ako primetite da nešto nije u redu, slobodno im recite da mogu da ga ostave.
Mito bez osećaja krivice
Ako sve propadne, vratite se starim trikovima, koje roditelji koriste već generacijama. Rečenica poput “nećeš dobiti kolač ako ne pojedeš sve iz tanjira”, uvek naiđe na prihvatanje. Misteriozno efikasna je i ona “ako nećeš tu piletinu, mogu li da je dam bati”, a koja će u detetu pokrenuti neobjašnjivu potrebu za takmičenjem i pretvoriti ga u malog “proždrljivca”. Činjenica je da sladoled ili čokoladni kolač imaju bolji ukus od svega. Kao u životu, obrok bi trebalo da ima svoju slatku stranu. Zato ih ne uskraćujte klincima, neka im to bude nagrada što su pojeli glavno jelo.
Komentari (0)