Ne samo da su mentalno jaka deca bolje pripremljena za sopstveno rešavanje budućih problema već su i istraživanja otkrila da je verovatnije da će takva deca biti više angažovana u školi i na budućim poslovima.
Roditeljima neće biti lako, ali izbegavanje ovih uobičajenih grešaka može pomoći.
1. Učite dete da potiskuje emocije
Deca moraju da znaju da je zdravo izražavati i govoriti o svojim emocijama. Kad roditelji kažu svojoj deci stvari poput „nemoj biti toliko tužan zbog toga” ili „nije bitno”, šalju poruku da osećanja nisu bitna i da je bolje da ih potisnu.
Ako se vaše dete plaši tokom oluje, na primer, razmislite o tome da kažete: „Znam da si uplašen”. Zatim ga pitajte šta bi pomoglo da se oseća bolje. Na ovaj način ih učite kako da sami upravljaju i izlaze na kraj sa emocijama.
Foto: Freepik
2. Uvek ga štitite od neuspeha
Roditeljima je uvek teško da gledaju kako se njihovo dete bori sa izazovima koje bi oni mogli lako da reše.
Ali, razmišljajte na ovaj način: Ako vaše dete nije baš dobro u školi, njemu suštinski neće pomoći da mu vi kažete odgovore na zadatke. U školi će dete samo morati da radi kontrolne zadatke.
Neuspeh je veliki deo uspeha. Ako deci nikada nije data šansa da nauče lekcije koje dolaze sa neuspehom, nikada neće razviti upornost koja im je potrebna da se podignu nakon neuspeha.
3. Previše ugađate detetu
Istraživanje pokazuje da kad svom detetu date ono što žele, oni propuštaju da razviju veštine povezane sa mentalnom snagom, kao što je samodisciplina.
Sigurno želite da vaša deca odrastu znajući da mogu da postignu ono što žele – ako rade na tome.
Roditelji mogu da nauče svoju decu samokontroli postavljanjem jasnih pravila za stvari poput završetka domaćeg zadatka pre igranja igrica.
Foto: Shutterstock
4. Očekujete savršenstvo
Prirodno je da želite da vaše dete ima velike ciljeve i da bude najbolje u svemu. Ali, tako stvari ne funkcionišu. Postavljanje previsokih ciljeva može dovesti do pada samopoštovanja i problema sa poverenjem kasnije u životu.
Izgradite mentalnu snagu kod svoje dece tako što ćete biti sigurni da su im očekivanja realna.
5. Pazite da se uvek oseća prijatno
Mnogo je stvari zbog kojih vaše dete može da se oseća neprijatno, pogotovo kada treba da radi nešto novo – proba novu hranu, sklapa nova prijateljstva, trenira novi sport ili se seli u novu kuću ili školu.
Ali, baš kao i neuspeh, prihvatanje neprijatnih situacija može da ojača mentalnu snagu. Podstaknite svoju decu da isprobaju nove stvari. Pomozite im da započnu, jer je to najteži deo. Ali kad jednom načine prvi korak, shvatiće da to nije toliko teško ni strašno kao što su mislili da će biti – i da su možda čak i dobri u tome!
Foto: Freepik
6. Nepostavljanje granica roditelj-dete
Želite da vaša deca donose sopstvene odluke, ali takođe moraju sa znaju da ste vi „šef”.
Deca koja su mentalno jaka imaju roditelje koji razumeju važnost granica i doslednosti. Pregovaranje o pravilima može dovesti do „borbe za vlast” između vas i vašeg deteta.
7. Ne vodite računa o sebi
Što smo stariji, to je teže održavati zdrave navike, ali kako bi vaša deca izgradila zdrave navike, vi morate da vodite računa o sebi.
Izvor: BIZLife.rs
Komentari (0)