Parovi vešto izbegavaju škakljive teme kao što su seksualni problemi. O njima ne vole pričati, iako stručnjaci upozoravaju da ih treba rešavati čim se pojave jer će se u suprotnom nakupiti i izazvati tenzije i na drugim poljima života, piše Handbag.
Tajming je najbitniji
Ovoj vrsti problema treba pristupiti oprezno. Razgovor je najbolje započeti kad su oba partnera dobro raspoložena i nisu pod prevelikim stresom. Takve teme treba rešavati unutar četiri zida, s time da treba pripaziti da vam niko ne smeta jer bi stalni prekidi mogli povećati nivo nervoze koju ovi problemi sami po sebi povlače, savetuje britanski stručnjak za veze Trejsi Koks.
Budite direktni
Važno je biti direktan, ne okolišati, ali ni napadati. Partneri trebaju otvoreno razgovarati o problemima koji ih muče bilo da je to loš libido, erektilna disfunkcija ili manjak seksa, ali ne se i međusobno optuživati. Važno je pronaći rešenje, a ne za sve kriviti partnera jer će mu to dodatno uništiti samopouzdanje, dodala je.
Govor tela otkriva vaš stav
U takvom je razgovoru važan i govor tela, prema tome će partner odmah uočiti je li druga polovina prijateljski raspoložena ili je spremna za napad. Najbolje je sesti blizu partnera tako da ga možete dodirnuti i gledati u oči, ali izbegavajte prekrštanje ruku i nogu jer to ukazuje na obrambeni stav. Ako partner postane nervozan, najbolje je istaći da ovaj razgovor vodite zato što se volite i želite rešiti ono što vas muči.
Pružite partneru priliku da odgovori
O škakljivim je stvarima najbolje razgovarati naizmenično, tako da oba partnera dobiju jednako vremena za svoje mišljenje. Prvo neka jedan od partnera govori, dok drugi sluša, ali bez upadica. Takav pristup omogućiće i jednoj i drugoj polovini da pre nego li nešto izlane, o tome dobro razmisli. Ne treba govoriti prebrzo i povisivati ton glasa jer će to samo dodatno pojačati nervozu.
Vi ste tim
Tokom razgovora najbolje je isticati da ste tim. U takvim situacijama nema “ja” nego samo “mi”, pa umesto pitanja što ja mogu učiniti, preporučuje se pitati šta mi možemo učiniti. Tako oba partnera znaju da je problem zajednički, a ne da je jedan od njih isključivi krivac.
Ponavljanje sprečava dalje nesporazume
Nakon razgovora partneri trebaju međusobno izabrati ono što im se čini važno. Ljudi su različiti i važne su im drugačije stvari, a ova tehnika će pomoći da izbegnu nepotrebne nesporazume, savetuje Koks. Ako je jedan od partnera zaboravio neke stvari koje drugi smatra važnima, jednostavno ih spomenite.
Pomirenje
Po završetku razgovora treba partneru posvetiti još malo pažnje i dodira te nastaviti uobičajenim tempom. Poljupci i zagrljaji ukloniće barem malo neugodnosti.
Komentari (0)