Oksitocin je jedinjenje koje utiče na socijalno ponašanje, a poznat je i kao “hormon ljubavi”. Oslobađa se, na primer, kada majka prvi put vidi bebu nakon porođaja, ali i u drugim situacijama koje podrazumevaju intenzivan emotivni naboj. Kontakt sa bebom, grljenje, maženje, dojenje i gotovo sve aktivnosti sa njom oslobađaju ovaj čaroban hormon ljubavi.
Ovaj hormon luči se i kada zagrlimo nekoga koga volimo, i utiče na razvijanje intimnosti i osećaja pripadnosti u vezama.
“Kaže se da su oči ogledalo duše, a ono što možemo da potvrdimo je da su oči svakako veza sa delom mozga odgovornim za emocije”, kaže dr Kai MakDonald sa Kalifornijskog univerziteta, dodajući da je kontakt “oči u oči”, koji podstiče oksitocin, ključan za odnose među partnerima i razumevanje emocija kao što su ljubav ili poverenje.
Masaža, zagrljaji i orgazmi izazivaju povećano lučenje oksitocina, tako da se kod ljudi koji su u braku ili vezi registruje viši nivo ovog hormona nego kod onih koji nemaju partnera.
Naučnici sprovode nekoliko nezavisnih istraživanja čiji je cilj da utvrde može li se oksitocin na neki način koristiti u lečenju šizofrenije, autizma ili anksioznosti.
Kada raste nivo oksitocina, opada osećaj uznemirenosti i straha, a ovaj hormon utiče i na razvijanje poverenja prema okolini, tako da se istraživači nadaju da bi u budućnosti mogao da postane sastavni deo terapije nekih psiholoških poremećaja.
Komentari (0)