Britanski naučnici otkrili su da su majke koje prestanu da puše za vreme trudnoće sklonije rađanju zdravije dece u poređenju sa onim trudnicama koje nastave da puše.Istraživači Univerziteta “Jork” proučavali su više od 18.000 beba da bi odredili da li je pušenje njihovih majki imalo bilo kakav efekat na njihovu sposobnost.
Kako pušenje utiče na bebu?
Izvor: Bebac.com
Pri tom je otkriveno da su u periodu od devet meseci dojenčad majki koje su uspele da prestanu da puše za vreme trudnoće manje sklona nepredvidivom ponašanju i stresnoj reakciji kada se suoče s novom situacijom.
Naprotiv, deca strastvenih pušača sklonija su teškoj i osetljivoj naravi. U članku objavljenom u časopisu “Journal of epidemiology and Community Health”, istraživači su istakli da hemikalije koje se prenose na nerođenog potomka za vreme pušenja mogu da utiču na njegove osobine i ponašanje.
Novi podaci pokazuju da u Britaniji 11 odsto žena nastavlja da puši tokom trudnoće uprkos činjenici da se zna da se zbog pušenja rađaju manja deca, da se javljaju problemi u razvoju i astma.
Trećina svih trudnica u Srbiji puši u nekom periodu trudnoće ili u celoj trudnoći uprkos posledicama koje duvanski dim može imati na plod.
Ukoliko žena puši tokom trudnoće ili je izložena pasivnom pušenju, to je veći rizik od pobačaja, mrtvorođenja, rađanja deteta male telesne težine, sindroma iznenadne smrti deteta, kao i češće pojave alergijskih bolesti kod dece, češćih infekcija respiratornih organa i upale srednjeg uha.
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)