Boravak u prirodi tokom trudnoće može imati veoma veliki uticaj na zdravlje deteta, kako fizičko tako i mentalno, bar sudeći prema istraživanjima obavljenim u Španiji.
Zelenim površinama možemo zahvaliti na više stvari – provođenje vremena među biljkama, travom i drvećem značajno snižava nivo stresa.
Pored toga, zelene površine smanjuju nivo zagađenja vazduha i nivo zagađenja prouzrokovanog bukom. Boravak u prirodi tokom trudnoće može imati veoma veliki uticaj na zdravlje deteta, kako fizičko tako i mentalno, bar sudeći prema istraživanjima obavljenim u Španiji.
Tokom istraživanja, naučnici su analizirali navike skoro 2 400 trudnica i, nakon
usklađivanja drugih faktora, otkrili su da žene koje više vremena provode u područjima sa biljnim pokrivačem rađaju bebe sa većim obimom glave i većom telesnom težinom. Ovi nalazi su bitni, jer je veća veličina glave u direktnoj vezi sa veličinom mozga i koeficijentom inteligencije koji se može ostvariti tokom života.
Takođe, smanjenje broja beba rođenih sa nedovoljnom težinom smanjuje i broj dece koja imaju srčana oboljenja, visok krvni pritisak i insulinsku rezistenciju kasnije u životu.
Bez obzira da li ste u drugom stanju ili ne, svakodnevno provođenje malo vremena u prirodi može vam pomoći da smanjite nivo stresa i poboljšate raspoloženje.
Komentari (0)