Neki se strahovi i dečje brige pojavljuju jednostavno i lako pa deca mogu da pričaju o njima. Drugi se strahovi skrivaju i o njima se retko, ako se uopšte, govori. Možete pomoći detetu da izrazi svoje strahove i prevlada ih.
Uobičajeni strahovi i brige
* Odvajanje – Deca se često boje da će ih roditelji ostaviti u ordinaciji i čekati u drugoj prostoriji. Strah od odvajanja od roditelja tokom tajanstvenih pregleda najsnažniji je kod dece mlađe od sedam godina, a može biti jednako jak i kod dece od 12 ili 13 godina.
* Bol – Deca se često boje da bi deo postupka ili pak čitav postupak, mogao boleti. Deca, posebno ona između šest i 12 godina, često strahuju da bi mogli dobiti injekciju.
* Lekar – Ponašanje lekara plaši neku decu. Deca mogu pogrešno protumačiti lekarovu brzinu, ozbiljnost, koncentraciju kao strogost ili neodobravanje.
* Nepoznato – Deca se po pravilu boje stvari i situacija koje ne poznaju pa tako često strahuju da je problem ozbiljniji nego što im roditelji govore.
Osim toga, deca se osećaju krivima: možda veruju da je njihova bolest kazna za nešto što su učinili ili zaboravili učiniti. Takva deca često misle da su medicinski postupci u stvari njihova kazna.
Kako pomoći
Možete pomoći tako što ćete decu ohrabriti da izraze svoje strahove. Velika pomoć je da o strahovima govorite jezikom koji deca savršeno razumeju i koji ne mogu pogrešno shvatiti.
Evo nekoliko praktičnih načina da to učinite:
Objasnite svrhu posete – Ako je reč o redovnom, sistematskom pregledu, objasnite detetu da je to pregled samo za zdravu decu. Objasnite mu da će lekar proveriti koliko je dete naraslo te da će mu postaviti neka pitanja da bi bio siguran da raste dobro i zdravo. Ako je pak reč o odlasku zbog bolesti, objasnite detetu na miran način da je potrebno otići lekaru da bi se to stanje (grlobolja, temperatura, prehlada…) izlečilo i da bi dete ponovno moglo da ide u park, da se igra s vršnjacima…
Rešite osećaj krivice – Ne možete znati oseća li se dete krivim zbog bolesti osim ako to dete otvoreno ne kaže – a takve osećaje deca retko izražavaju. Objasnite detetu razloge odlaska lekaru i mirno, sabrano kažite: „Bolest se događa. Događa se drugoj deci, događa se odraslima. Srećom imamo lekare koji nam mogu pomoći da se brzo osetimo mnogo bolje.“
Poneka deca trebaju lekarsku pomoć zbog stanja koja su često predmet ismevanja vršnjaka. Na primer, kožne vaši ili nevoljno noćno ili dnevno mokrenje stanja su koja obično izazivaju porugu. U tom slučaju morate dvostruko više raditi da biste uklonili osećaje srama i krivice zbog toga.
Objasnite detetu šta može da očekuje tokom rutinskog pregleda – Objasnite detetu da će lekar verovatno učiniti nešto od navedenog ili pak sve sa sledećeg popisa:
Pogledati usta i grlo (dete mora jako zinuti)
Pogledati oči i uši
Poslušati grudi stetoskopom
Pokucati po trbuščiću ili ga poslušati
Pogledati njegove „privatne delove“
Pokuckati mu/joj kolena
Pregledati mu/joj stopala
Objasnite detetu što može da očekuje tokom drugih pregleda. Važno pravilo glasi: budite iskreni, ali ne brutalno iskreni. Objasnite detetu da je postupak pomalo neugodan, nelagodan, možda bolan, ali nemojte ulaziti u detalje.
Objasnite da neki postupci nisu ugodni. Na primer, vađenje krvi može biti malo neugodno, ali ne traje dugo. Manjoj djeci objasnite da se pri vađenju krvi ne vadi sva krv, nego tek jedna ili dvije kašičice.
Komentari (0)