Dešava se da faza uvođenja povrća u bebinu ishranu prođe sasvim ”bezbolno”, ali ima dece koja se dugo i žestoko opiru da probaju jela slankastog ukusa. Da biste što lakše uvrstili povrće u jelovnik svog mališana, ono treba da bude ukusno i maštovito pripremljeno.
Nudimo vam nekoliko recepata za pripremanje raznih vrsta sezonskog povrća. Ovako pripremljeno povrće ukusno je i zdravo, pa ćete svojoj bebi, ali i ostalim članovima porodice, obezbediti hranljiv obrok, bogat vitaminima i mineralima.
Sačuvajte vitamine
Povrće je slabo kalorično, ali sadrži obilje vitamina i minerala. Osim toga, celuloza, kojom je takođe bogato, blagotvorno deluje na kontrakcije creva i podstiče probavu. Ako imate aparat za ceđenje soka iz voća i povrća, koristite ga što češće. Te sokove odmah dajte bebi, jer vitamini na vazduhu oksidiraju i gube hranljiva svojstva.
Pod varivom podrazumevamo prokuvano ili ispasirano povrće
Vitamini nestaju i prilikom kuvanja, naročito vitamin C, koji je veoma osetljiv na visoke temperature. Međutim, pošto se kuvano voće i povrće mnogo lakše vari, bebi ga u početku treba davati samo u takvom obliku.
Zdrava priprema
Pod varivom podrazumevamo prokuvano ili ispasirano povrće. Da biste sačuvali hranljive sastojke u varivu, naročito mineralne soli, oprano i očišćeno povrće prelijte ključalom vodom. Tako se zgrušavaju materije u opnama ćelija, pa se daljim kuvanjem sprečava prelazak hranljivih materija u vodu u kojoj kuvate povrće.
Bolje je da se povrće kuva u slanoj vodi, jer se i tako smanjuje gubitak hranljivih sastojaka. Za bebu do osam meseci svako povrće treba da se sprema u obliku kašice ili pirea, a kasnije, kada beba savlada veštinu žvakanja, povrće može da se ponudi i izgnječeno viljuškom.
Opredelite se za kašice pripremljene od povrća slatkastog ukusa
Koje vrste povrća su pogodne?
Za početak, opredelite se za kašice pripremljene od povrća slatkastog ukusa (mlada šargarepa, slatki i mladi krompir, tikvice, keleraba). Kad beba prihvati nekoliko vrsta povrća, počnite da joj dajete i druge vrste, otprilike ovim redosledom: karfiol, brokoli, spanać, blitva, grašak, mlada boranija i kelj pupčar. Posle prvog rođendana počnite da dajete detetu sirovo povrće u vidu mešanih salata.
Kako pravilno pripremati povrće za bebu?
* Kuvajte ga u što manje vode.
* Stavite ga da se kuva tek kada voda proključa.
* Kuvajte ga samo onoliko koliko je potrebno da omekša.
* Kuvajte ga u poklopljenom sudu.
* Začinsko bilje (peršun, bosiljak, celerovo lišće, mirođija) dodajte neposredno pred kraj kuvanja.
Komentari (0)