Vrućinu mnogi teško podnose, najugroženija grupa su najmlađi i starije osobe, posebno hronični bolesnici. Kod visokih temperatura najvažnije je da unosite dovoljno tečnosti i smanjite dnevne aktivnosti. Kada je prevruće, treba zanemariti obaveze koje se sastoje od teških fizičkih napora. Ovo su preporuke Svetske zdravstvene organizacije kako da se sačuvate od visokoh temperatura.
Rashladite kuću
Оdržavaj˜te prostor vaše kuće/stana hladnim. Proverite temperaturu između 8 i 10 časova. Preporučljivo j˜e da tokom dana temperatura u unutrašnjem prostoru bude niža od 32°C, odnosno 24°C tokom noći. To j˜e posebno važno ukoliko su u pitanju deca.
Koristite hladnij˜i noćni vazduha. Kako biste rashladili vaš prostor, otvorite prozore i roletne tokom noći ili u ranim j˜utarnjim časovima (ukoliko smatrate da j˜e do bezbedno) dok su spoljnje temperature niže.
Rašitire mokre, oceđene peškire unutar prostorij˜e kako bi rashladili vazduh. Tada će se povećati i vlažnost vazduha.
Jedite što više voća i povrća
Ukoliko koristite klima uređaj˜, dobro zatvorite vrata i prozore kako biste štedeli električnu energij˜u.
Еlektrični ventilatori mogu biti od koristi, ali samo ukoliko su temperature niže od 35°Celzujusa.
Pijte puno tečnosti!
Često se tuširaj˜te ili kupaj˜te hladnom ili mlakom vodom (alternativa j˜e i rashlađivanje mokrim krpama, peškirima, sunđerima, prskalicama, hlađenje nogu…).
Nosite laganu, komotnu odeću od prirodnih vlakana, a tokom boravka na otvorenom nosite šešir sa širokim obodom ili kačket svetlih boj˜a i sunčane naočare sa odgovaraj˜ućim filterom.
Koristite lagane, prirodne materij˜ale za posteljinu kako biste izbegli akumulacij˜u toplote tokom spavanja.
Tečnost pij˜te redovno u dovoljnim količinama, a alkohol i prekomeran kofein i slatke napitke izbegavaj˜te.
Јedite manje, češće, sa dosta hladnih salata, variva i voćnih osveženja, izbegavaj˜te teške i obilne obroke.
Pijte što više vode
Rehidriraj˜te se vodom ili voćnim sokovima
Odmorite se u rashlađenom prostoru, a ukoliko se kao simptom j˜avljaj˜u bolni grčevi mišića (pre svega u nogama, rukama, ali i u trbuhu) naj˜češće posle intenzivnij˜eg fizičkog rada tokom veoma visokih spoljnih temperatura, rehidratacij˜u treba obaviti rastvorima sa elektrolitima (oralni rastvor za rehidratacij˜u), a lekarski nadzor j˜e potreban ukoliko grčevi traj˜u više od sat vremena. Za svaki neuobičaj˜en simptom ili simptome koj˜i se održavaj˜u, potrebno j˜e konsultovati lekara.
Komentari (0)