Problemi sa sluhom teško se prepoznaju, a pravovremena dijagnoza od najvećeg je značaja za brzo i efikasno izlečenje. Često se događa da roditelji otkriju da je dečji sluh oštećen tek kada se govor ne razvije u očekivanom periodu. Međutim, to nije jedina posledica lošeg sluha, pa je bitno na vreme uočiti problem i reagovati.
Kako prepoznati da dete ne čuje i kada treba da se obratite lekaru? Kod beba se oštećenje sluha vrlo teško otkriva, pogotovo ukoliko su u pitanju blaži oblici. Ali, bez obzira na individualne razlike postoje neke veštine čije će vam odsustvo jasno pokazati da dete ima problem. Jedna od njih je lokalizacija izvora zvuka. To znači da bi novorođenče trebalo da pomera glavu ili pogled kada čuje zvuk.
â-º Deca do tri meseca reaguju na poznate zvuke, na majčin ili očev glas, pa izostanak reakcije može značiti da ne čuje. Takođe, bebe koje ne čuju ne proizvode “bebeće” zvukove.
â-º Beba stara pet-šest meseci već se okreće ka izvoru zvuka, čak i kada on nije jak. Ukoliko takve reakcije izostaju trebalo bi da se javite pedijatru. Takođe, bebe se trgnu usled naglog zvuka, pokušavaju da imitiraju govor, smeju se i puštaju zvukove koji vam otkrivaju kako se dete oseća.
â-º Od devetog meseca bebe počinju da izgovaraju ba-ba-ba, ma-ma- ma… nauče da viknu kako bi skrenule pažnju i reaguju na svoje ime. Ukoliko dete to ne radi, konsultujte se sa lekarom.
â-º Što je dete starije biće vam lakše da uočite problem. Ako dvogodišnjak ili trogodišnjak ne reaguju kada im nešto kažete, pozovite ih ili pojačajte zvuk na televizoru, to je znak da dete treba odvesti lekaru.
Pročitajte još:
Otkrivanje oštećenja sluha još kod fetusa? >>
Igračke za bebe mogu oštetiti sluh! >>
Komentari (0)