Osim što roditelji brinu da beba bude sita i povijena u suvu pelenu, svakodnevno vode računa i o tome da li je imala stolicu.
Nije neobično da odojčad koja su na prirodnoj ishrani stolicu imaju na dva-tri, čak i sedam dana, i da to ne utiče značajno na normalan rast i razvoj. Međutim, u svim slučajevima kada odojče zbog neredovnog pražnjenja creva, ne napreduje i pojavi se nadutost trbuha, povraćanje, neutešni plač, promene ritma sna i budnosti, treba konsultovati lekara kako bi se isključili organski uzroci problema (neurološki, endokrini, metabolički, crevne opstrukcije i slično).
– Kod mlađe dece takozvana funkcionalna opstipacija, koja se manifestuje neredovnim i bolnim pražnjenjem tvrde stolice, mnogo je češća nego ona organski uslovljena – objašnjava dr Danijela Jojkić Pavkov, pedijatar, gastroenterolog Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Novi Sad.
– Javlja se najčešće posle akutne bolesti praćene visokom temperaturom zbog slabijeg uzimanja tečnosti i hrane, posle upornog navikavanja deteta na nošu, korišćenja nepoznatog ili neudobnog toaleta van kuće, ili nekog drugog stresa (odvajanje od nekog člana porodice, uzbuđenje deteta zbog nekog porodičnog slavlja). Kratkotrajna pojava ranice na anusu, koja je bolna naročito pri defekaciji, može da bude važan faktor za nastanak i održavanje opstipacije.
Promena načina ishrane sa dovoljno vlaknastih materija iz voća, povrća i žitarica može biti korisna početna mera u lečenju opstipacije. Za sve one tvrdokornije slučajeve, kao i slučajeve sa pojavom fisure u predelu čmara neophodna je primena raznih omekšivača stolice (laktuloza, soli magnezijuma, preparati na bazi vlakana). Izbor vrste preparata, način doziranja i dužinu lečenja određuje lekar.
Komentari (0)