Alergije, posebno kod dece, sve su veći zdravstveni problem. Broj obolelih iz godine u godinu raste. Radi se o bolesti koju izaziva polen drveća, trava ili korova, ali i alergeni u hrani ili prašini.
Polen kao neprijatelj
– Alergije na polen počinju s cvetanjem drveća u martu i aprilu, a na njih se nastavlja razdoblje cvetanja trava koje traje do jula. Alergičari ni tada nemaju priliku za predah od tegoba, jer nastupa cvetanje korova i ambrozije koje se proteže do kasne jeseni – objašnjava dr Boro Nogalo, direktor Specijalne bolnice Srebrnjak koja je referentni centar za dečje alergije u Hrvatskoj.
Godišnje kroz njene ambulante i bolnicu prođe oko 54 hiljada malih pacijenata. Čestice polena u vreme cvetanja šire se vazduhom, raznosi ih vetar i mogu se pronaći i do 200 km dalje od područja u kojem biljka raste.
– Polen su belančevinasta zrnca koja u disajnim putevima alergičara stvaraju imunoreakciju sličnu onoj koju organizam ima na bakterije ili viruse – dodaje dr Nogalo. Telo prepoznaje polen kao neprijatelja, pa dolazi do reakcije lučenja medijatora i hemijskih supstancija.
– Reakcija na te procese može biti upala sinusa i nosa, bronhija, ali se alergija može ispoljiti i na koži ili probavnom sistemu deteta – ističe dr Nogalo. Teškoće koje uzrokuju razlikuju se od jačine i mesta javljanja na telu.
– Prisutnost alergije utvrđuje se kožnim i krvnim testovima, te merenjem plućne funkcije deteta, jer je često vrlo teško razlikovati alergiju od kijavice – napominje dr Nogalo.
Stvaranje imuniteta
Kod neke dece, najčešće one koja imaju problem sa samo jednim alergenom, lekari koriste “vakcinu” protiv njega.
– Radi se o imunoterapiji, kojom se tokom nekoliko godina alergičaru ubrizgaju pod kožu ili daju u obliku kapi pod jezik male količine alergena, sve do trenutka dok organizam na njega ne stvori imunitet – otkriva dr Nogalo.
To je jedini poznati način lečenja alergija u svetu, dok su svi ostali lekovi usmereni na olakšavanje i sprečavanje simptoma koje uzrokuju alergeni.
Komentari (0)