U Srbiji je tokom prošle godine rođeno 4.148 prevremeno rođenih beba , dok u svetu blizu 15 miliona novorođenčadi dođe na svet pre predviđenog termina.
Uoči Svetskog dana prevremeno rođenih beba koji se obeležava 16. novembra, lekari ističu značaj takozvane ”kengur mama” metode, koja je prema njihovom mišljenju bolja terapija od intenzivne nege.
Naime, radi se o metodi čija je osnova kontakt “koža na kožu” između majke i bebe, a zaštitni znak je kengur pozicija. Ona se primenjuje kod prevremeno rođenih beba, kao i beba koje imaju svega 2.000 grama prilikom rođenja. Dobra je i za bebe koje imaju problema sa disanjem, a dodir sa maminom kožom i podsticajem za stalno dojenje ubrzava oporavak novorođenčeta.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun, rekao je da bi primenjivanjem metode ”kengur mama” čak tri četvrtine beba od million, koliko ih godišnje umre , moglo da bude spaseno čak i bez intenzivne nege.
Nedavno istraživanje je pokazalo da dečaci imaju 14 odsto veće šanse da se prevremeno rode u odnosu na devojčice. Delimično objašnjenje za više prevremeno rođenih beba među dečacima jeste što trudnice koje nose dečaka imaju više problema sa placentom i preeklampsijom što dovodi do prevremenog porođaja.
Kontakt ”koža na kožu” između majke i bebe primenjivan je milionima godina tokom evolucije i opisivan je kao osnovni način nege beba u mnogim plemenima.
Komentari (0)