Nadljudskim naporima trudite se usavršiti svoje telo – ne jedete, vežbate, brojite kalorije… Uprkos tome, kažu stručnjaci, rezultati će najverovatnije izostati. Zašto? Zato što ćete na taj način sami narušiti svoj metabolizam. To ne znači da se sad trebati vratiti prejedanju, naprotiv! Ali u bitku za vitkost zaputite se naoružani znanjem i nekim pametnim savetima.
1. Greška: jedete pogrešan doručak
Da, doručak je najvažnija stvar na svetu i ne biste ga trebali izbegavati. No pripazite šta jedete za doručak, jer vas neke namirnice zapravo čine još gladnijima tokom dana. Iako su celovite žitarice zdrave, nemojte jesti samo njih, jer će vam se kasnije tokom dana itekako otvoriti apetit. Naime, ujutro je u telu visok nivo insulina, a uz ugljene hidrate rastu još više. Rezultat je glad već negde oko 12, 13 sati. To ne znači da se trebate odricati žitarica, samo ih kombinujte s proteinima. Recimo, zobene pahuljice, banana i nemasni jogurt, idealna su kombinacija.
2. Greška: škrtarenje na proteinima
Celi dan telo prolazi kroz procese ‘prometa proteina’, što bi prevedeno značilo ‘razbijanje’ vlastitog mišićnog tkiva. Zvuči zastrašujuće, ali zapravo je reč o prilično normalnom procesu. No problem se javlja kod žena koje ne jedu dovoljno proteina, a koji su potrebni za normalno funkcionisanje mišića zahvaljujući aminokiselinama koje sadrže. Dakle, nipošto nemojte izbegavati proteine, posebno ako redovno praktikujete vežbe. Nemojte sebi stvarati zdravstvene tegobe i usporavati metabolizam, jer nećete postići željene rezultate.
3. Greška: u želji za mršavošću, manje jedete
Ako želite smršati, morate smanjiti unos kalorija. No problem je to što mnogi to shvataju drastično pa se trude jesti što manje, a to nikako nije dobra ideja. Telu treba hrana jer je hrana energija zahvaljujući kojoj svakodnevno moramo funkcionisati. Ako malo i retko jedete, trošite rezerve koje vam jako trebaju, a pritom usporavate metabolizam. Rezultat je taj da ne mršavite, odnosno ako i mršavite, ti se kilogrami vrlo brzo vraćaju. Morate naučiti jesti pametno – dnevno smete imati pet obroka, ali pazite da budu uravnoteženi i zdravi. Tako ćete normalno jesti, ali ćete ipak unositi manje kalorija.
4. Greška: ispijanje dijetalnih sokova
Možda takvi sokovi zaista i imaju manje kalorija, ali svejedno će vas udebljati i usporiti vam metabolizam. Zašto? Istraživanja pokazuju da dijetalni sokovi sadrže veštačke šećere koji podstiču delovanje hormona baš kao i pravi šećer. Metabolizam odgovara usporavanjem pa rezultati izostaju, odnosno puno ih je teže postići. Rešenja ima. Pravite sami svoje sokove od voća. Takvi su sokovi prirodni i zdravi, samo se trebate malo potruditi, a telo će vam biti zahvalno.
Komentari (0)