Mnoge ponese praznična atmosfera pa zaborave da razmišljaju o novcu. Troše šakom i kapom, a onda u januaru i februaru tuguju. Ne zaboravite da je ovo recesijska godina te da s novcem morate raspolagati pametno i pažljivo. Pročitajte ovih nekoliko saveta koji će vam pomoći u tome.
Napravite proračun
Prva i osnovna stvar koju morate napraviti pre bilo kakve praznične kupovine je proračun. On mora biti realan i ne sme prelaziti vaše financijske mogućnosti. Sedite sa svojom porodicom, pregledajte financije i onda u skladu s time napravite proračun. On mora biti takav da vas ne uvuče u dugove nakon praznika. Odredite tačan iznos koji smete da potrošite na novogodišnje kupovine i držite ga se. To znači da ne smete potrošiti ni dinara više od predviđenog.
Svega malo manje nego prethodnih praznika
Ovo je recesijska godina, u kojoj manje-više svi štede, pa se tako ponašajte i vi. Praznike obično prate hrana, dekoracije, darovi, novogodišnja jelka, lampice te nova odeća. Ne morate se ničega od toga odreći, ali ne smete preterivati. Drugim rečima, ne morate celu kuću osvetliti lampicama i ne morate kupiti najskuplju jelku.
Ove recesijske godine kupite manju i jeftiniju jelku, osvetlite samo jedan prozor kuće lampicama i odlučite se za simbolične darove. Stručnjaci kažu da je takvo ponašanje najučinkovitija štednja. Iako se na prvi pogled može činiti da je sve to previše truda za malu uštedu, ipak nije tako. Dinar po dinar i skupi se znatan iznos.
Upoređivanjem cena do pametne kupovine
Najgore što možete napraviti je da napišete popis i odete u najbliži trgovački centar u kupovinu. Umesto toga, potrudite se i pre bilo kakve kupovine proverite cene. Iznenadićete se razlikama u cenama. Malo istraživanje možete obaviti putem interneta gde mnoge prodavnice nude i cenovnike.
Osim toga, svi trgovački lanci imaju i svoje promotivne letke pa i tako možete upoređivati cene. Dobro dođu i preporuke prijatelja koji su već kupovali i znaju možda gde je što jeftinije. Kad utvrdite gde su cene najpovoljnije, možete se zaputiti u kupovinu. Važno je da se držite popisa i da ne kupujete ništa drugo.
Nemojte kupovati impulsivno
Raskošnim novogodišnjim izlozima teško je odoleti. Ponese vas atmosfera i pre nego se snađete kupili ste majicu ili nešto drugo što vam uopšte ne treba. Loše je i kada neplanski idete u kupovinu, a posebno ako ste gladni i žedni. Tada kupujete impulsivno i bez razmišljanja, što ćete itekako osetiti kasnije. Mogu vas namamiti i mala praznična sniženja, ali prisetite se da će nakon Nove godine sniženja biti još i veća. Ako nemate dobru samokontrolu, nemojte sa sobom nositi puno novca i kartice. U novčanik stavite samo onoliko novca koliko vam je potrebno za jedan prosečan dan.
Ne čekajte zadnji trenutak za kupovinu
Prazničnu kupovinu najbolje je obaviti što ranije. Sprečićete sebi gomilanje velikog stresa. Otprilike ono što želite da kupite vi želeće i drugi. Izbegnite naguravanje i gužvu te sve što trebate kupite ranije. Na taj način kupovina će biti promišljenija, a samim time ćete i uštedeti nešto novca.
Komentari (0)