Ukoliko žele, trudnice mogu otvoriti trudničko bolovanje čim saznaju da su u drugom stanju, bez obzira na to da li su zaposlene za stalno ili ne.
Većina njih ga otvara ako postoji bilo kakva indikacija za to, odnosno ukoliko je trudnoća tretira kao rizična, ako je žena pre ove trudnoće imala nekoliko spontanih pobačaja, ako ima dijabetes, visok krvni pritisak, srčana oboljenja… Ono se preporučuje i ženama koje rade na poslovima, koja spadaju pod rizična.
Trudničko bolovanje do 30 dana odobrava izabrani ginekolog, a nakon toga sa nalazima trudnica mora da se pojavi pred nadležnom lekarskom komisijom.
Ukoliko indikacije za bolovanje nisu dovoljno jake, komisija ima pravo da ženu vrati na posao. Dokumenta koje je neophodno nositi na komisiju su overena zdravstvena knjižica, uput za lekarsku komisiju, hranarinska lista koja omogućava da se reguliše status u preduzeću. I uput za lekarsku komisiju i hranarinska listu dobijaju se od svog lekara.
Trudničko bolovanje do 30 dana odobrava izabrani ginekolog
Za vreme trudničkog bolovanja poslodavac ne sme da otpušta, niti da smanjuje platu, jer se to smatra diskriminacijom. Inače, u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju, član 96, Republički fond za zdravstveno osiguranje isplaćuje svim trudnicama na teritoriji Srbije bolovanja u iznosu od 100 odsto i to od januara 2014. godine.
Bolovanje se isplaćuje tako što se od sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja isplaćuje iznos od 65 odsto na račun poslodavca što je on nadalje u obavezi da isplati trudnici, kao i da blagovremeno dostavi dokumentaciju Fondu, kako zbog neažurnosti poslodavaca ne bi dolazilo do kašnjenja isplata bolovanja trudnicama, a preostalih 35 odsto Fond isplaćuje direktno na tekući račun trudnice. Poslodavac je u obavezi da Fondu dostavi broj tekućeg računa trudnice.
Komentari (0)