Kako odabrati društvenu igru za porodicu?
Društvene igre su pravi način da sa porodicom u slobodno vreme uživate na kvalitetan način. Okupljanje za stolom uz neku društvenu igru obezbediće deci zdravu zabavu, koja će ih podstaći na timski rad i učiniti da imaju dobar sportski duh. Uz pomoć društvenih igara mogu da izgrade i različite veštine. Ipak nisu za sve društvene igre prilagođene svim uzrastima, pa i tu postoji mnogo faktora koje treba razmotriti prilikom odabira prave igre za porodicu.
Da li su bitne godine?
Prva stvar koji bi trebalo da uzmete u obzir jeste uzrast vaše dece. Neke igre su pogodne za mlađu decu poput ”Čoveče ne ljuti se” , ”Oštrooki”, ”Njuškalo” i ”Memorije”, ”Slagalice”, dok su druge namenjene starijoj deci poput ”Monopola”, ”Rizika”, ”Domina”. Određene igre, naročito one poput kvizova, teško mogu da se igraju sa malom decom, jer oni nemaju znanje da bi mogli da učestvuju na istom nivou kao i stariji igrači. Ostale igre takođe mogu da budu dosadne, kako deci tako i starijima. Trik je u tome da se pronađe igra u kojoj će svaki član porodice, bez obzira na godine uživati.
Da li su potrebne veštine?
Bez obzira na to što se radi o zabavi, svaka društvena igra zahteva da igrači imaju neku vrstu veštine . Čak i igre koje se oslanjaju u velikoj meri na sreću imaju elemente koji mogu da utiču na sposobnosti igrača . Obično se u kutiji nalazi uputstvo za igranje, gde se već vidi da li će deca biti u stanju da shvate pravila igrice. Zato je bitno da se izbor društvene igre podudara sa postojećim veštinama svih članova porodice, kako bi mogli bez prevelike napetosti da igraju.
Ponekad nije loše kupiti igru u kojoj napadate ili ratujete protiv nekog člana porodice. Ovakve igre pomažu i deci jer mogu da nauče da se suprotstave protivniku, kao i da poboljšaju prepoznavanje uzora ili da ojačaju veštine kritičkog mišljenja. Uvek kada kupujete društvene igre razmotrite na koje se stvari ona fokusira. I igrice u kojima ima dosta logičnog razmišljanja mogu da pomognu vašoj deci da kroz igru uče, a ujedno i da uživaju u kvalitetno provedenom vremenu sa porodicom.
Kako da ne pogrešite prilikom izbora?
Važno je da izaberete igru koja će biti svima interesantna. Deca koja uživaju u igrama u kojima se ratuje i pobeđuje, verovatno neće želeti da igraju igre ”mozgalice” u kojima treba koristiti puno reči, brojeva ili slova. Takođe maštovitu decu koja vole fantazije, više će zanimati igrice sa zamkovima i čudovištima… Roditelji su uglavnom upoznati sa tim šta njegovo dete voli, a šta ne. Zato ako idete da kupujete društvenu igru, obavezno povedite i vaše dete, a ono će vam pomoći da ne pogrešite prilikom izbora. Danas u svim prodavnicama igračaka i bolje opremnjenim marketima, može da se nađe širok spektar društvenih igara, što svakako olakšava kupovinu. Deca koja vole da čitaju će uživati u igrama koje zahtevaju poznavanje reči i pravopisa . Takmičarski nastrojena deca vole igrice koje im omogućavaju da vrate protivnike korak nazad ili da pokupe novac od drugih igrača. Za maštovite igrače uvek postoje igre kroz koje mogu da pokažu svoju kreativnost. Postoje čak i tematske igre, inspirisane filmovima i crtranim filmovima. One su odlične za svu decu. Pronađite neku igru koju karakterišu omiljeni likovi Vašeg deteta, tu nikada nećete pogrešiti.
Koliko igra može da traje?
Koliko dugo igra traje može da bude takođe odlučujući faktor pri kupovini . Ukoliko imate malu decu, kupite igrice koje kraće traju, jer malu decu često ne drži dugo pažnja u odnosu na stariju braću ili sestre. Zato ako imate i mlađu i stariju decu kupite igre koje se kraće igraju. Starija deca i tinejdžeri mogu da se fokusiraju na duže igranje, ali bi trebalo da znate da možda neće uvek biti raspoloženi za dugo igranje. Neke igre mogu da traju satima, a koliko ćete vremena odvojiti za igranje zavisi isključivo od vas igrača. Određene igre nude opcije u kojima može da se skrati vreme igre. Prednost kratkih igara je u tome što ako imate malo dete one mogu da se ponavljaju, pod uslovom da su svi raspoloženi. Zato bi bilo dobro da imate bar dve društvene igre, pa da ih igrate u zavisnosti od raspoloženja.
Broj igrača
Većina društvenih igara je za dva ili više igrača i zato su pogodne za porodice sa manjim i većim brojem članova. Međutim , postoje i igrice koje recimo za najmanje tri igrača, pa vodite računa i o tome prilikom kupovine. Obično na kutijama piše za koliko igrača je igra predviđena . Na nekim kutijama piše i koliki je maksimalan broj igrača, pa ako volite da organizujete turnir, ove igrice su idealne za vašu porodicu. Ove igrice su dobre i zato što možete da se podelite pa recimo dva člana igraju protiv druga dva. Mala deca takođe vole ove vrste igara, jer se uvek takmiče sa starijim članovima porodice.
Komentari (0)