Na tržištu postoji veliki broj najrazličitijih vrsta lampica koji na prvi pogled izgledaju veoma slično i često ne znate kako da odaberete lepe ali bezbedne novogodišnje lampice.
Prilikom kupovine novogodišnjih lampica potražite da li se na pakovanju nalazi CE, oznaka za kvalitet. Ova oznaka, koji određuje proizvođač, predstavlja minimalan zahtev za sigurnost proizvoda.
Takođe, obavezno zamolite prodavca da Vam otvori kutiju kako bi pregledali lampice pre nego ih kupite. Obratite pažnju na spojeve između sijalice i plastičnog kućišta, kao i na to da li su svi kablovi i žice zaštićeni, tačnije da nijedna žica ne viri.
Ukoliko želite da novogodišnjim lampicama ukrasite i spoljašnjost (dvorište, terasu) potražite lampice posebno namenjene za spoljašnju dekoraciju. Ne bi trebalo da napolju koristite lampice namenjene za unutrašnju dekoraciju, jer može doći do kratkog spoja i požara.
Takođe, deca ne bi trebalo da dolaze u kontakt sa lampicama, jer olovo, koje sadrži većina žica kojima su lampice povezane, može biti otrovno. Zato je veoma važno da novogodišnje lampice postavite van domašaja dece.
Nikada ne ostavljajte dete bez nadzora pored novogodišnjih lampica, jer se može zapetljati u kablove lampica, što može dovesti do povreda kao što su opekotine, davljenje, pa čak i do strujnog udara.
U okviru Centra za upozoravanje na roditeljskom portalu Bebac.com možete pronaći sve informacije o novogodišnjim lampicama, kao i o igračkama i proizvodima, koji su proglašeni nebezbednim, zvanično zabranjeni ili povučeni iz prodaje od strane nadležnih institucija u zemljama Evropske unije.
Komentari (0)