Malobrojne su majke čije bebe iz porodilišta dođu bez pupčanog patrljka, koji nastaje kada se pupčana vrpca iseče i veže u čvor. Iako porodiljama u prvim danima uglavnom pomažu patronažne sestre, izuzetno je važno da mame znaju kako da neguju „patrljak” da ne bi došlo do infekcije i komplikacija.
On ne sme da se kvasi, pa ukoliko se to dogodi tokom kupanja ili se beba upiški, potrebno ga je osušiti i previti sterilnom gazom. Pupak se tretira povidon jodom ili prska antiseptičkim rastvorima, prilagođenim bebama. Sterilnom gazom se očisti koža oko pupka, stavi čista gaza, a preko nje svileni ili papirni flaster, odnosno mreža za rane. Beba se kupa preko ruke i vodi se računa da se pupak ne pokvasi. Ovakav način kupanja primenjuje se sve dok pupak sasvim ne otpadne i ne osuši se pupčana rana. Kada otpadne, rana se nekoliko dana neguje i previja isto kao i patrljak. Tek kada potpuno zaraste i bude suva, beba prilikom kupanja može da se potpuno potopi u vodu.
Pošto rana zaraste, jednom nedeljno pupak se čisti štapićem za nos, jer se u njemu skupljaju sitne čestice sa garderobe. Pupak uglavnom otpadne oko petog dana, a nekada i do 20. Međutim, to nije razlog za brigu. Lekara bi trebalo posetiti samo ako rana ne zarasta i ako se na pupku stvori granulom. U toku prvog meseca života može da se desi da beba povremeno ima crveni kružić oko pupka. To je uglavnom trag zgrušane krvi iz sasušenih kapilara pupčanika i nije razlog za brigu.
Komentari (0)