Nedostatak noćnog sna donosi veći rizik ženama nego muškarcima, a ukoliko predstavnica lepšeg pola spava manje od osam časova dnevno preti joj opasnost od razvoja bolesti srca, zaključili su stručnjaci britanskih univerziteta Vorik i Universiti Koledž tokom naučnih eksperimenata.
Tako je svetska nauka rešila davnašnji porodični spor: Ko bi trebalo prvi da ustaje i sprema doručak – muškarac ili žena. Ispostavilo se da bi prvi morao da ustane predstavnik jačeg pola.
Kratak noćni san ne donosi koristi ni muškarcima ni ženama, ali je ženski organizam izloženiji njegovim pogubnim posledicama.
Kako su utvrdili naučnici skraćeni san izaziva povećanje nivoa u krvi žena visokoaktivnog proteina HS-CRP, koji u mnogim slučajevima može da izazove obolevanje srca i krvnih sudova.
Kratak san za muškarce nije toliko rizičan, iako lekari savetuju da je neophodno da se spava sedam do osam časova, navodi Itar Tas..
Ranije je već dokazano da ljudi, koji noću spavaju manje od pet časova umiru od kardiovaskularnih bolesti češće od onih čiji noćni san traje osam časova. Poslednje istraživanje pokazuje da je kod dobro ispavanih žena nivo interejkina-6, izazivača zapaljenskih procesa, znatno niži nego kod od onih koje spavaju sedam sati dnevno.
Koncentracija visokoosetljive S-reaktivne belančevine (HS-CRP) povezane sa kardivaskularnim bolestima je znatno viša kod žena koje noću spavaju manje od pet časova, precizira ruska agencija "Kompjulenta".
Komentari (0)