Koliko puta ste se zakleli da vaše dete ili deca neće biti razmažena, da to nikada nećete dopustiti da se dogodi? No, jednostavno od prvog dana kada ste primili svoje detence u ruke, činili ste sve samo da ga razmazite. Kako? Niste mu znali reći „NE” ili barem ne dovoljno često.
Naime, za vaspitanje deteta koje bi trebalo imati dobre manire i pristojno se ponašati te koje će imati osećaj odgovornosti, potrebno je puno puta znati reći – „NE!”.
Naravno, svako od nas određuje kako će odgajati dete, no to nekima polazi za rukom bolje, a nekima slabije. Zato smo za vas pripremili niz saveta i koraka koje možete preduzeti kako dete ne biste razmazili i tako imali problema s njegovim ponašanjem.
Kako mogu postaviti granice za svoje dete?
Vrlo je važno da budete jasni o tome šta je dopušteno, a šta nije. Ako detetu ostavite prostora za izvlačenje iz situacija, kasnije ćete imati problema. Jedan od primera je kada vas dete pita sme li pojesti nezdravi slatkiš ili grickalice. Kada mu odgovorite „U redu, možeš uzeti keks”, taj odgovor ne isključuje da sme uzeti i drugi. No, kada mu kažete „U redu, možeš uzeti samo jedan keks i to je sve. Nemoj me više pitati smeš li uzeti još.”, tada ste detetu dali do znanja koje je vaše stajalište i da je ono čvrsto.
Kako se mogu držati postavljenih pravila?
Jedan keks zaista znači jedan keks i tako se ponašajte u svim situacijama. Važno je da se i vi držite vlastitih pravila. Recite ne kada je to potrebno i budite tome dosledni jer detetu neće biti jasno zašto jedan dan sme pojesti tri keksa, dok drugi dan sme samo jedan. To može dovesti do negodovanja vašeg deteta koje će biti frustrirano jer neće dobiti ono što želi, a zna da može dobiti. Kada sebi postavite granice, lakše ćete ih provoditi. Neka svaki put pravila budu ista.
Što kada dete uporno moli?
Nemojte se sažaljevati nad detetom jer ono samo želi nešto bez čega može, pa bio to keks ili nešto sasvim drugo. Kada jednom popustite, pokazaćete detetu da postoji način da to dobije te će istu tehniku koristiti svaki put kad bude htelo nešto postići ili dobiti. Sledeći put kada kažete „NE”, neće prestajati. Moliće vas tako dugo dok ponovo ne popustite.
Svako dete će pokušati izmoliti određene stvari s više ili manje dovitljivosti. Važno je ignorisati njegove zahteve i dati mu do znanja da je sve što radi gubitak vremena.
Šta ako niste sigurni u svoje odluke?
Ako vas dete nešto moli, a niste ni sami sigurni trebate li to dopustiti ili ne, zatražite neka vam objasni zašto misli da je to dobra ideja. Recimo, ako dete želi gledati animirani film, objasniće vam da mu je dosadila igra s igračkama. Na temelju tog odgovora možete odlučiti koje će biti vaš odgovor.
Trebam li detetu dati određene obaveze i zadatke?
Davanjem detetu jednostavnih zadataka i obaveza počećete ga vrlo rano privikavati na preuzimanje odgovornosti. Svrha je da dete uključite u ono što sami radite umesto da mu dajete zadatke koje će samo morati obaviti. Recimo, kad stavljate mokro rublje da se suši, neka vam dete dodaje odeću ili štipaljke. Nagradite ga zahvaljujući mu te pohvalite kako je napravilo dobar posao. Nakon toga će vam verojatno često pomagati i prilikom drugih kućnih poslova.
Kako da pomognem detetu kada je razočarano?
Naravno da niko ne voli kad mu je dete uzrujano i plače, ali razočaranja su u životu neizbežna. Tako će dete s malim razočaranjima kao što je odbijanje kupovine igračke, slatkiša i sličnog, naučiti da mora kontrolisati svoje osećaje i ponašanje te da ne može svaki put dobiti šta želi. To će detetu dobro doći u bilo kojoj situaciji prilikom odrastanja i kasnije u životu.
Kako da podstaknem dete da zasluži poslastice?
Najlakši način da razmazite dete je da mu date sve što poželi, bilo da se radilo o sitnicama kao što su slatkiši ili nekim većim stvarima. Mnogo je bolji davati poslastice kada ih dete samo svojim postupcima zasluži, a da ih ne dobije kada se ponaša loše.
Evo još jednog primera. Ako vaše dete želi neku novu igračku, postavite tablicu sa zvezdicama i odredite koliko zvezdica treba zaraditi dobrim ponašanjem i poslušnošću kako bi dobilo igračku. To je mnogo bolji način od bilo kakvog odbijanja. Kad zaradi dovoljan broj zvezdica, a time i igračku, dobiće osećaj da je nešto postiglo. Svoj poklon neće uzimati zdravo za gotovo, već će naučiti da se mora potruditi ako želi nešto postići.
Komentari (0)