Bes je prirodna emocija koju ne možemo izbeći i zavisi od niza okolnosti, pa tako roditelji daju primer i da nisu u stanju da se izbore sa besom baš svaki dan. Vikanje, agresivnost, bacanje stvari i lupanje vratima je loš način da roditelj ostavi dobar primer.
Napravite listu. Setite se situacija u kojima ste se izborili sa naletom besa i o onih u kojima niste, zabeležite gde i kada su se te situacije desile i ko ili šta vas je izbacilo iz takta.
Procenite svoje ponašanje i situacije u kojima ste se izborili sa besom i identifikujte šta vam je pomoglo da ga kontrolišete.
Identifikujte svoj bes. Obratite pažnju da li vam “popuštaju kočnice” u određeno doba dana, sa određenim ljudima ili u određenim okolnostima.
I vaš bes utiče na bes deteta
Posmatrajte sebe. Par dana obratite pažnju na to kako se ponašate kada ste besni. Zapitajte se da li biste voleli da se vaše dete tako ponaša. Odlučite da prekinete loše reakcije na bes i praktikujte one dobre.
Promena ponašanja. Razmislite kako na bolji način možete da se ponašate kad ste besni, potom zamislite pozitivan ishod takvog postupka, a ne negativan.
Komunicirajte. Recite detetu da radite na poboljšanju svojih reakcija. Izvinite mu se, ako se niste prema njemu ponašali korektno dok ste bili besni. Recite detetu da ćete se potruditi da se ponašate drugačije u budućnosti. Obećajte mu, to će biti motiv da stvarno učinite nešto povodom toga.
Još jedna dobra taktika je izbegavanje onoga što kažu naši stari “radi ono što kažem, a ne ono što radim”. To vam neće pomoći da budete bolji roditelj, a neće ni vašem detetu da izraste u odgovornog, uspešnog čoveka. Shvatite da deca češće rade ono što vide, a ne ono što čuju. Obećajte sebi i detetu da ćete biti dobar primer kako se u izlivu besa zadržava mirnoća, bez podizanja tona ili ruke. Tako će vas dete bolje čuti i razumeti nego da vičete na njega.
Komentari (0)