Jedan on najtežih trenutaka u odgoju deteta jeste prelazak sa pelena na nošu. Ovaj period podjednako je stresan i za dete i za roditelje. Međutim, postoji par trikova kojima možete olakšati ovaj posao i sebi i detetu.
1. Demonstrirajte
Deca uče tako što posmatraju šta rade odrasli. Objasnite i pokažite svom detetu kada je pravo vreme da se uputi u kupatilo. Neka vas prati, ovaj metod, podstaćiće i njega da ide u toalet, a može vas i dodatno zbližiti. Nemojte od odlaska u toalet praviti čitavu predstavu, plesati sa nošom, a onda u poslednjem trenutku odjuriti u kupatilo. Ta metoda vam neće mnogo pomoći.
2. Komunicirajte
Bitno je da se i vi i vaš partner pridržavate istih pravila i da odmenjujete jedno drugu. Razgovarajte, jer će vam to uštediti mnogo energije. Ukoliko jedno od vas dvoje nije kod kuće, podnesite raport šta ste radili i kako je izgledao ”trening za nošu”. Bitno je da oboje znate kako je vaše dete reagovalo na određene stvari i pravila i šta pali, a šta ne.
3. Ponavljanje
Da bi se dete što bolje naviklo na nošu, ponavljajte postupak odlaska u kupatilo što češće. Pedijatri preporučuju da na svakih sat ili sat i po podsetite dete da treba da ide u toalet, ali kako bi predupredili neprijatna iznenađenja, možete to činiti i u kraćem vremenskom razmaku. Može biti malo zamorno, ali koristi.
4. Oblačenje
Tokom prelaznog perioda sa pelena na nošu, najbolje je da pustite vaše dete da se po kući kreće samo u vešu. Roditelji često iz straha od ”nezgode” ne dozvoljavaju deci da budu samo u gaćicama, međutim, “nezgode” su neizbežne tokom ovog treninga i zato ih pustite da se slobodno kreću u donjem vešu. Tako će i oni sami moći brzo da se skinu ukoliko im zatreba noša, naučiće i sami da se obuku, a vama će to uštedeti vreme ukoliko se uporedo bavite još nečim.
5. Ohrabrivanje
Jedan od najboljih metoda kako da naviknete vaše dete na nošu jeste da ga ohrabrujete da je koristi. Ohrabrivanjem i čestitanjem kada pravilno upotrebi nošu učinićete mnogo i za svoje dete i za sebe. Tokom ovog procesa biće mnogo uspeha i padova, ali kada dete uspešno uradi ”posao”, aplaudirajte mu. Ako pak pogreši, ispravite ga i ohrabrite za sledeći put.
6. Napravite pauzu
U nekom trenutku moraćete da napravite pauzu i da se odmorite od posla, haosa i ludila svokodnevice i jednostavno budete Mama. Ove pauze pomoćiće vam da provedete više vremena sa svojim detetom i uspešno završite trening za nošu.
7. Smejte se
Da, dobro ste čuli, smejte se. Tokom obuke za korišćenje noše biće dosta nezgoda i neuspeha, ali i lepih trenutaka, a sa svima ćete se najlakše izboriti smehom. Bilo da vaše dete pogreši ili pravilno upotrebi nošu, osmehnite se, ohrabrite ga i nastavite dalje.
Komentari (0)